array(15) {
 ["post"]=>
 string(4) "post"
 ["page"]=>
 string(4) "page"
 ["attachment"]=>
 string(10) "attachment"
 ["revision"]=>
 string(8) "revision"
 ["nav_menu_item"]=>
 string(13) "nav_menu_item"
 ["custom_css"]=>
 string(10) "custom_css"
 ["customize_changeset"]=>
 string(19) "customize_changeset"
 ["oembed_cache"]=>
 string(12) "oembed_cache"
 ["user_request"]=>
 string(12) "user_request"
 ["event"]=>
 string(5) "event"
 ["speakers"]=>
 string(8) "speakers"
 ["price-table"]=>
 string(11) "price-table"
 ["wpcf7_contact_form"]=>
 string(18) "wpcf7_contact_form"
 ["mec-events"]=>
 string(10) "mec-events"
 ["mec_calendars"]=>
 string(13) "mec_calendars"
}

W ramach 15. Spotkania z Filmem Górskim postaramy się rozwiązać zagadkę najbardziej tajemniczego wypadku w Tatrach

Eksperci postarają się rozwikłać “tajemnicę” Kaszniców, ojca i syna którzy 94 lata temu wraz z młodym studentem w ciągu kilkunastu minut zginęli w czasie przejścia przez Lodową Przełęcz.

94 lat temu, w sierpniu 1925 roku, w czasie przejścia przez Lodową Przełęcz, w ciągu kilkunastu minut zmarli prokurator Kazimierz Kasznica, jego nastoletni syn Wacław oraz młody student Ryszard Wasserberger. Ocalała Waleria, żona Kazimierza i matka Wacława. Zdruzgotana matka po spędzeniu dwóch dni i nocy nad ciałami zeszła do Łysej Polany, gdzie spotkała Mariusza Zaruskiego, twórcę i wieloletniego naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kilka dni później Waleria Kasznicowa została oskarżona przez prasę o zamordowanie męża, syna i przypadkowego świadka. Oskarżenia tego nikt do dziś nie odwołał.
 
Podczas 15. Spotkania z Filmem Górskim spróbujemy rozwikłać tę sprawę. Specjaliści podejmą próbę zakończenia spraw, które czekają na wyjaśnienie przez kilkadziesiąt lat. Lekarze medycyny sądowej, oficerowie śledczy, ratownicy górscy, meteorolodzy, historycy i dziennikarze przeprowadzą wizję lokalną na miejscu zdarzeń i spotkają się ze wszystkimi, którzy pasjonują się tatrzańskimi historiami.
Komisja śledcza zbierze się w pierwszym dniu festiwalu – 5 września 2019, o godz. 16:45, w Dworzec przy ul. Krupówki 12.

Wizja lokalna odbędzie się dzień później – 6 września. Zapraszamy na nią wszystkich chętnych. Będziemy chcieli odtworzyć drogę Kaszniców, zrekonstruować przebieg tragedii i ostatecznie ustalić jej miejsce. Wyruszamy ok. godz. 6 autokarami do Smokowca, stąd górskimi szlakami do Doliny Jaworowej przez Przełęcz Lodową (2 376 m n.p.m.). Uwaga, to wyprawa wymagająca dobrego przygotowania kondycyjnego. Potrwa ok. 10 godzin. Powrót autokarami z Jaworzyny Tatrzańskiej. W wycieczce uczestniczyć będą członkowie Komisji Śledczej.

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 15 zł. Zapisy: biuro@spotkania.zakopane.pl w tytule maila prosimy podać hasło „wizja lokalna”