array(15) {
 ["post"]=>
 string(4) "post"
 ["page"]=>
 string(4) "page"
 ["attachment"]=>
 string(10) "attachment"
 ["revision"]=>
 string(8) "revision"
 ["nav_menu_item"]=>
 string(13) "nav_menu_item"
 ["custom_css"]=>
 string(10) "custom_css"
 ["customize_changeset"]=>
 string(19) "customize_changeset"
 ["oembed_cache"]=>
 string(12) "oembed_cache"
 ["user_request"]=>
 string(12) "user_request"
 ["event"]=>
 string(5) "event"
 ["speakers"]=>
 string(8) "speakers"
 ["price-table"]=>
 string(11) "price-table"
 ["wpcf7_contact_form"]=>
 string(18) "wpcf7_contact_form"
 ["mec-events"]=>
 string(10) "mec-events"
 ["mec_calendars"]=>
 string(13) "mec_calendars"
}

NAGRODA TATERNIKA IM. JERZEGO KUKUCZKI

Nagroda „Taternika” im. Jerzego Kukuczki po raz drugi na Spotkaniach z Filmem Górskim!

To nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór.

Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. One narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma kształt symboliczny – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego.

Dlaczego Nagroda im. Jerzego Kukuczki? Bo Kukuczka jest symbolem i najwybitniejszym przedstawicielem środowiska największych wyzwań w górach.

Dlaczego Mariusz Zaruski? Bo Zaruski, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zdobywca wielu tatrzańskich szczytów, społecznik z duszy, łączył w sobie szlachetność wobec ludzi, pasję zdobywania gór, wiedzę o nich i przekonanie, że góry uszlachetniają.

Dlaczego czekan Mariusza Zaruskiego? Bo to prawdziwy artefakt. Towarzyszył twórcy TOPR podczas najważniejszych wypraw. Znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego wierne kopie wykonał Stanisław Byrcyn, którego dziad zjeżdżał z Zaruskim z Kościelca na nartach.

Dziękujemy Muzeum Tatrzańskiemu za wykorzystanie eksponatu i wsparcie.

W tym roku przyznamy nagrody i wyróżnienia za:

 1. Najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe
 2. Wspinaczkę sportową (skały, bouldery (czyli „cyfra” + spektakularne osiągnięcia na zawodach sportowych)
 3. Spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning.
 4. Za dokonania sprzed 25 lat.

Nagrody przyznane zostaną 8 września podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

Nagrody Taternika w 2018 roku

 

Po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrody „Taternika” im. Jerzego Kukuczki przed rokiem, podczas 14. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Partnerem wydarzenia był Polski Związek Alpinizmu, a patronem Fundacja Wielki Człowiek.

Za dokonania sprzed 25 lat:

Najważniejsze przejścia kobiece dla: Aleksandry Tomkowicz za I polskie kobiece wejście na Pumori w zespole z R. Pawłowskim i R. Knapczykiem (25.10.1993 r.) oraz za I przejście zimowe Kantu Filara Kazalnicy w zespole z Moniką Niedbalską (11-12.02.1993 r.).

Najważniejsze przejścia wysokogórskie dla: Krzysztofa Wielickiego za solowe wejście nową drogą południową ścianą na Shisha Pangmę (7.10.1993 r.).

Najważniejsze przejścia wysokogórskie dla zespołu: Jacek Fluder, Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch, Bogdan Samborski za I zimowe i II w ogóle przejście drogi Sveticica na Pointe Croz, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc (7-10.03.1993 r.).

Wyróżnienie dla: Jana Muskata za wkład w rozwój klasycznej wspinaczki zimowej, między innymi w sezonie 1993 r., dwie nowe zimowe drogi na Ratuszu Litworowym i Wielkiej Turni, w towarzystwie Jacka Jani i Ludwika Wilczyńskiego.

Wyróżnienie dla zespołu: Jerzy Natkański i Dariusz Załuski za eksploracyjne walory pierwszego wejścia na Borondo Sar w Hispar Mustagh w Karakorum (30.07.1993 r.).

Już teraz zapraszamy do przesyłania zgłoszeń do kolejnej edycji nagrody za najlepsze przejścia w sezonie maj 2019 – kwiecień 2020. Zgłoszenia z dokumentacją prosimy kierować na adres redakcji: taternik@grupainfomax.com.

Organizator nagrody:

Partner:

Patronat:

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – Fundacja Wielki Człowiek