Wystawy

Dodano: 08.8.2016

NA WYMARZONYCH ZIEMIACH DON BOSCO - ALBERTO MARIA DE AGOSTINI OD PIEMONTU DO AMERYKI POŁUDNIOWEJ

IMMA, czyli Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich (International Mountain Museums Alliance) został zawiązany w grudniu 2015 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO-ONZ w Rzymie. Porozumienie podpisane zostało przez pięć instytucji: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie (Włochy), Musée Alpin w Chamonix (Francja), Servei General d’Informaciò de Muntanya w Sabadell (Hiszpania) oraz Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff (Kanada).
Wszystkie muzea członkowskie gromadzą obiekty i archiwa górskie oraz zajmują się historią eksploracji gór. IMMA ma więc na celu głównie promocję kultury związanej z górami, a także organizację wspólnych projektów i wymianę doświadczeń między placówkami.


Prezesem IMMA wybrana została Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które od sześciu lat współpracuje z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie. Konferencja Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich odbędzie się pod Tatrami w dniach 1-2 września 2016 podczas 12. SzFG.

MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DRA TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO W ZAKOPANEM

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego powstało w 1888 roku (ponad 125 lat temu). Posiada jedenaście filii, w tym osiem muzeów i trzy galerie sztuki. Każdy może odnaleźć tu coś dla siebie: informacje o Tatrach, Podtatrzu i Zakopanem; zabytkowe budynki; wystawy stałe i czasowe; sztukę artystów związanych z Zakopanem, a także zgłębiać historię i przyrodę Tatr i Podhala. Ponadto Muzeum zajmuje się działalnością wydawniczą, organizuje wydarzenia kulturalne i prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Strona: www.muzeumtatrzanskie.pl


WYSTAWA „NA WYMARZONYCH ZIEMIACH DON BOSCO – ALBERTO MARIA DE AGOSTINI OD PIEMONTU DO AMERYKI POŁUDNIOWEJ”

Wrześniowej konferencji IMMA towarzyszy wernisaż wystawy fotografii Ojca Alberto Maria De Agostini. Zbiór ten prezentuje piękno Patagonii oraz codzienne życie jej mieszkańców. Autor fotografii, ojciec Alberto, był salezjańskim misjonarzem, alpinistą i kartografem, badaczem przyrody i dokumentalistą. Jego spuścizna to między innymi zdjęcia i filmy nakręcone w Patagonii i na Ziemi Ognistej. Materiały te znajdują się w posiadaniu Muzeum Narodowego Gór w Turynie i to dzięki uprzejmości placówki Polacy mogą podziwiać fotografie „Ojca Patagonii”, najpierw w krakowskim Instytucie Włoskim, a następnie w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.