Prawa człowieka w górach

Dodano: 16.7.2017

PRAWA CZŁOWIEKA W GÓRACH – PRAWA DZIECI W NEPALU

Pokaz filmu „Urmila – moja pamięć jest moją siłą” w reżyserii Susan Gluth (Niemcy, 87 min.) i spotkanie z reżyserką. Piątek 1 września, godz. 19.00 w Kinie Giewont. Wstęp bezpłatny.


Opis filmu
: Marzeniem Urmili jest, by dzieci w Nepalu nie były niewolnikami. Kiedy miała sześć lat, została sprzedana przez rodziców do pracy przymusowej. Wolność odzyskała dopiero po 12 latach. Teraz, jako osoba dorosła, walczy o  prawa dzieci w Nepalu. Obraz pokazuje dążenie Urmili do sprawiedliwości i jej wewnętrzne zmagania. Film otrzymał nagrodę Grand Prix podczas Festiwalu Filmów Górskich w Katmandu.


Spotkanie z Susan Gluth
, reżyserką i producentką filmową. W 1995 roku ukończyła Akademię Filmu i Telewizji w Monachium. W latach 1993 – 1997 pracowała jako realizator dźwięku przy produkcji filmów dla telewizji. Swój pierwszy film dokumentalny “Shadows of Fate, a refugee childhood” zrealizowała 2006 roku w Czadzie w obozie dla uchodźców. Produkcja filmu „Playing Hooky – getting old is not for sissies” zajęła dziesięć lat – film wejdzie na ekrany kin w 2017 roku. Równocześnie jeździła do Nepalu, gdzie zajmowała się realizacją filmu dokumentalnego „Urmila – my memory is my power”, premiera miała miejsce na festiwalu Hot Docs w Toronto w 2016 roku. Film otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu filmów górskich w Kathmandu, w Nepalu. Susan realizuje filmy dokumentalne w różnych krajach, dotychczas pracowała w Meksyku, Brazylii, Chinach, Izraelu, Japonii, Indonezji, Senegalu, USA i innych krajach. Więcej na stronie:  www.susangluth.de


Spotkanie dla młodzieży szkolnej na temat praw dzieci i pomocy rozwojowej w Nepalu.
Termin i miejsce
:  wtorek 5 września, godz. 11.00 – 12.30, Kino Giewont


Cel spotkania
: zapoznanie uczniów z problematyką praw dziecka, sytuacją dzieci w Nepalu i zainspirowanie do podejmowania inicjatyw szkolnych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej www.teg.edu.pl. TED to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, która odbywać się będzie w dniach 18 – 26 listopada 2017 roku, pod hasłem: „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!”.


W programie
: pokaz fragmentów filmu „Urmila – moja pamięć jest moją siłą” www.susangluth.de, spotkanie z reżyserką Susan Gluth i rozmowa na temat praw dzieci na terenach górskich. Nauczyciele otrzymają scenariusze zajęć edukacyjnych, które mogą przeprowadzić z młodzieżą w ciągu roku szkolnego. Zostały one opracowane przez Polską Akcję Humanitarną www.pah.org.pl, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę www.fdds.pl i La Stradę, Fundację przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu www.strada.org.pl.


Uwaga
: grupy szkolne prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu 5 września (wtorek) najpóźniej do piątku 1 września na e-mail: info@spotkania.zakopane.pl podając liczbę klas i uczniów. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, udział jest możliwy po otrzymaniu potwierdzenia od organizatorów. Zapewniamy tłumaczenie spotkania. Film z polskimi napisami. Wstęp bezpłatny.


Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Pliki do pobrania

Dołącz do nas