Poprzednie edycje

Dodano: 03.9.2013

Simone Moro - gość specjalny 9.SzFG, sobota 7 września godz. 20.00

Gwiazdą 9.SzFG będzie Simone Moro - włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego.
Spotkanie w KINIE SOKÓŁ.

Simone Moro dokonał pierwszych zimowych wejść na Sziszapangma wspólnie ze śp. Piotrem Morawskim w 2005 roku, na Makalu w 2009 roku z Denisem Urubko i na Gaszerbrum II z Denisem Urubko oraz Corym Richardsem.  Simone określił zimowe wspinaczki jako najczystszy sposób eksploracji gór i przeżycia przygody. Oprócz pierwszych zimowych wejść, ma wiele innych osiągnięć. W 2006 roku zrobił trawers Mount Everestu, a w 2010 roku w przeciągu 48 godzin pokonał drogę z bazy na szczyt i z powrotem. Podczas próby zdobycia Lhotse w 2001 roku, na wysokości 8000 metrów przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę, za co otrzymał nagrodę UNESCO Fair Play.

Na początku kwietnia tego roku, zdołał przetransportować swój helikopter z Włoch do Nepalu, aby oddać go w służbę Himalayan Rescue Team. To wyzwanie logistyczno-biurokratyczne opatrzył krótkim i trafnym komentarzem: - Słowo „niemożliwe” jest zawsze i wyłącznie naszym alibi na porażkę, a nie przed rzeczywistością. 19 maja wraz z pilotem Maurizio Follinim przeprowadził pierwszą na świecie akcję ratunkową z użyciem helikoptera na wysokości 7800 metrów. Miesiąc później helikopter rozbił się w drodze powrotnej z akcji ratunkowej w Himalajach – w tym czasie Simone Moro przebywał w Rzymie.  

Podczas spotkania w Zakopanem, Simone Moro opowie o zimowym wspinaniu i zaprezentuje najnowszy film „Exposed to dreams” (2013).

Pliki do pobrania

Dołącz do nas