Książki

Dodano: 28.7.2016

Lot koło Nagiej Damy

„Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach były tylko wstępem do tej prawdziwej i zaskakującej historii. Wyruszając jako korespondent w grudniu 1997 roku do Pakistanu na Polską Zimową Wyprawę na Nanga Parbat, kierowaną przez Andrzeja Zawadę, wiedziałam, że uczestniczę w wyjątkowej przygodzie. Po raz pierwszy ekspedycja na ośmiotysięcznik miała przesyłać przez satelitę relacje ze zdjęciami. Wkraczałam w świat islamu, jedyna kobieta w zespole. Dramatyczna wyprawa okazała się kluczem do przeszłości i przyszłości…

W 1952 r. „The National Geographic Magazine” opisał brawurowy lot Dakotą z Hunzy, obok masywu Nanga Parbat, do Rawalpindi. Pilotem był Polak. Prawie pół wieku później ów pilot przeczytał mój artykuł o wyprawie na Nanga Parbat. Odnalazł mnie. Kpt Henryk Franczak, bohater bitwy o Anglię i Atlantyk II Wojny Światowej, gdy go spotkałam mieszkał w USA. Uratowałam mu życie i on mnie ocalił… Po wojnie, wraz z innymi Polakami tworzył lotnictwo w Himalajach, Karakorum, Hindukuszu. To on zwoził z gór poodmrażanego Hermanna Buhla po zdobyciu dziewiczej Nanga Parbat w 1953 r…” Monika Rogozińska.

 

Monika Rogozińska jest dziennikarką, współzałożycielką Oddziału Polskiego The Explorers Club. Po ukończeniu polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została ratowniczką i przewodniczką tatrzańską. Tworzyła dla cudzoziemców programy zwiedzania Polski. Współorganizowała zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki: Nanga Parbat, Makalu, K2 – pierwszej od chińskiej strony i uczestniczyła w nich jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, radia, TVP. Organizowała i prowadziła wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce. Współautorka i autorka książek, wystaw, publikuje w kraju i zagranicą. Mieszka w Warszawie. Jest matką dwóch synów.