Książki

Dodano: 28.7.2016

Ostatni z Wielkich

Biografia autorstwa Ewy Matuszewskiej „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady” ukazała się w roku 2003 nakładem Wydawnictwa Iskry. Trzynaście lat później drugiego wydania „Lidera” podjęło się Wydawnictwo Annapurna. Wprawdzie czasy charyzmatycznych osobowości kierujących wyprawami niemal dyktatorsko minęły bezpowrotnie, jednak Andrzej Zawada, ze swoją wizją rozwoju polskiego himalaizmu, z mądrze pojętym patriotyzmem, wciąż jest postacią budzącą podziw i szacunek.
Ponieważ Polacy nie mogli uczestniczyć w pierwszych wejściach na ośmiotysięczniki, głównie z powodów politycznych, Andrzej Zawada uznał, że nowym kierunkiem w zdobywaniu Himalajów i Karakorum powinna być zima. W pewnym stopniu inspirowała go opinia Andrzeja Wilczkowskiego, który wielokrotnie powtarzał, jak ważną rolę w zimowej eksploracji gór najwyższych mogą odegrać polscy himalaiści. I odegrali, uczestnicząc w zimowych wyprawach kierowanych przez Lidera. Pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez nich zimą był ten najwyższy – Mount Everest. Kolejne zimowe sukcesy sprawiły, że polskich himalaistów zaczęto za granicą nazywać „Lodowymi Wojownikami”.

Andrzej Zawada sam nie zdobył żadnego szczytu ośmiotysięcznego, ale jako Lider stał się prekursorem himalaizmu zimowego. Dziś, kiedy do zdobycia zimą pozostał już tylko najtrudniejszy – K2, kiedy polscy himalaiści pod wodzą Krzysztofa Wielickiego zbierają siły (i środki), by zrealizować marzenie Lidera, chcemy przypomnieć jego postać i osiągnięcia. Okazją będzie trzecie, rozszerzone i poprawione wydanie książki pt. „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze”.