Goście

Dodano: 16.7.2017

EWA WACHOWICZ, Klaudia Cierniak-Kożuch

Miss Polonia, producentka i autorka programów kulinarnych i książek oraz jurorka "Top Chefa", zdobyła najwyższy wulkan świata w parze z koleżanką, lekarzem laryngologiem - Klaudią Cierniak-Kożuch.

Tym samym ma na koncie już 6 zdobytych wulkanów w ramach projektu Korony Wulkanów Ziemi. W marcu 2016 r. zdobyła najwyższy wulkan Ziemi - Ojos del Salado. Ten wciąż czynny stratowulkan (ostatnia erupcja miała miejsce około 1500 lat temu) o wysokości 6893 m n.p.m., jest najwyższym wulkanem na świecie i drugim co do wysokości szczytem obu Ameryk (po Aconcagua). Rzadko zdobywany, położony jest na granicy Argentyny i Chile w Andach Środkowych, w bezpośrednim sąsiedztwie pustyni Atacama - jednego z  najbardziej suchych miejsc na ziemi. Pierwszego wejścia na szczyt dokonali Polacy - Justyn Wojsznis i Jan Alfred Szczepański w 1937 roku, podczas polskiej wyprawy andyjskiej.


W 2015 roku zdobyła Pico de Orizaba najwyższy (5636 m) wulkan Ameryki Północnej na terytorium Meksyku oraz Mt Giluwe (4368 m) - najwyższy wulkan Australii i Oceanii (to pierwsza polska ekipa, która zdobyła tę górę!). W poprzednich latach na jej koncie znalazły się inne najwyższe wulkany: Elbrus (5642 m) - Europa, Kilimandżaro (5895 m) - Afryka i Mount Damavand (5610 m) - Azja.


Do pełnej korony brakuje jej jeszcze tylko ostatniego klejnotu - Mt Sidley (4285 m), najwyższego wulkanu Antarktydy.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas