Goście

Dodano: 15.7.2017

Karl Gabl

Austriacki alpinista i meteorolog – jego precyzyjne prognozy pogody uratowały życie wielu alpinistom i pomogły im ukończyć wyprawy bez nieprzewidzianych sytuacji.
Jest konsultantem dla wszystkich profesjonalnych wypraw. Pracował dla Simone Moro (który nazwał go "guru" od prognozy pogody z Innsbrucku), Artura Hajzera, Krzysztofa Wielickiego, Gerlinde Kaltenbrunner (m.in. podczas jej wspinaczki północnym filarem K2 z Darkiem Załuskim), Ralfa Dujmovitsa i Ueliego Stecka.

Karl Gabl rozpoczął swoją przygodę z górami jako wspinacz. Został przewodnikiem, wspinał się w Alpach, zjechał na nartach z Noszaku, najwyższej góry w Afganistanie (7485 m). Realizując swoje górskie pasje ukończył Uniwersytet w Innsbrucku na wydziale Meteorologii i uzyskał tytuł doktora meteorologii oraz  filozofii. Został wybrany na stanowisko dyrektora regionalnego biura w Innsbrucku Centralnego Instytutu Meteorologii i Geodynamiki, i funkcję tę pełnił aż do emerytury. Wciąż pomaga 50 - 60 wyprawom rocznie, dostarczając im nieodpłatnie prognozy pogody. Karl Gabl napisał książki „Mountain Weather“ (Bergwetter, Bruckmann Verlag, Monachium) i wspomnienia: „Karl Gabl, I have seen the clouds from both sides“, Tyrolia Verlag, Innsbruck.

Dołącz do nas