„Taternik” i TVP Historia

Dodano: 16.7.2017

„Taternik” i TVP Historia zapraszają na projekcje niezwykłych filmów dokumentalnych i dyskusję z udziałem wybitnych himalaistów i historyków. Pokazy odbywają się pod patronatem TVP Historia. Wstęp bezpłatny.

PRZEGLĄD HIMALAISTYCZNY


K-2, 1987, 75 min.

Dokument o wyprawach polskich alpinistów K2. Unikatowe materiały filmowe, zdjęcia, fragmenty nagrań telefonicznych. O przebiegu wspinaczek, trudnych sytuacjach i zaistniałych tragediach opowiadają w filmie: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Janusz Majer i Przemysław Piasecki. 


WIATR, 1975

Wyprawa polskich alpinistów na czwarty co do wysokości szczyt świata - Lhotse. Kierownikiem ekspedycji, zorganizowanej w 1974 roku, był Andrzej Zawada. Szczytu nie udało się zdobyć, ale po raz pierwszy Polacy podczas wspinaczki zimowej przekroczyli wysokość 8000 metrów nad poziomem morza. W trzeciej części: perypetie, jakie przeżywają polscy himalaiści z powodu wiejącego w Himalajach porywistego wiatru. Żywioł kilkukrotnie niszczy zakładane przez Polaków kolejne obozy i powoduje poważne szkody również w bazie wspinaczy.


PAMIĘĆ, 1980, 20 min.

Dokument o zdobyciu przez polskich himalaistów Broad Peak Middle i tragedii, jaka rozegrała się przy schodzeniu ze szczytu. 28 lipca 1975 roku wspinacze z wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, jako pierwsi w świecie stanęli na szczycie Broad Peak Middle (8011 m n.p.m.), sąsiadującym z głównym szczytem Broad Peak (8051 m n.p.m.). Byli to: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Jednak sukces został przez trzech himalaistów okupiony najwyższą ceną.


POKONAĆ GÓRĘ, 1994, 25 min.
Film poświęcony Tadeuszowi Łaukajtysowi, jednemu z czołowych alpinistów polskich lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W czasie jednej z wypraw w Himalaje z powodu odmrożenia stracił wszystkie palce u rąk i nóg.
Mimo wielu chwil zwątpienia nie załamał się i podjął żmudną rehabilitację fizyczną i psychiczną. Bohater filmu opowiada o swoim wypadku w Himalajach, o momencie, w którym uświadomił sobie, że nie będzie mógł samodzielnie
wykonywać wielu codziennych czynności.


PRZEGLĄD TATRZAŃSKI 


NA JEDNEJ LINIE, 1988, 35 min.

Film dokumentalny o Jerzym Wawrzyńcu Żuławskim - muzykologu, kompozytorze, pisarzu, taterniku i ratowniku górskim Był on jednym z najwybitniejszych taterników i ratowników górskich swego pokolenia. W. Żuławski wytyczał nowe drogi wspinaczkowe, zdobywał szczyty w Alpach. Swoje doświadczenia górskie opisywał w wielu artykułach, a jego  tatrzańskie i alpejskie opowiadania należą do klasyki polskiej literatury górskiej. Zginął w 1957 roku podczas wyprawy ratunkowej w masywie Mont Blanc. W filmie, ilustrowanym muzyką fortepianową skomponowaną przez W. Żuławskiego, wypowiadają się jego najbliżsi i przyjaciele.


MARIUSZ ZARUSKI, 1998, 23 min.

Film ukazuje postać Mariusza Zaruskiego, człowieka niezwykłego. Generał, żeglarz, taternik, założyciel TOPR-u, pisarz, malarz, poeta, jeden z pionierów polskiego narciarstwa i żeglarstwa sportowego, pierwszy polski komandor. Mariusz Zaruski zaczął wędrować po Tatrach ok. 1904 r. W 1907 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Kozi Wierch. Był to bardzo ważny moment w historii polskiego taternictwa. W 1908 roku ukazał się "Podręcznik narciarstwa według zasad alpejskiej szkoły jazdy na nartach", którego współautorem był Zaruski. W 1909 założył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Trudno wyobrazić sobie Tatry bez Zaruskiego. Zmarł w sowieckim więzieniu.


PRAWDĄ I PRACĄ - TYTUS CHAŁUBIŃSKI, 1970, 38 min.

Prezentacja sylwetki Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), wybitnego lekarza, profesora patologii, badacza przyrody, miłośnika Tatr i popularyzatora turystyki górskiej, zafascynowanego kulturą, folklorem i tradycjami górali. Wszechstronne umiejętności i bogata wiedza medyczna, humanistyczna i przyrodnicza, pozwalają zaliczyć Chałubińskiego do grona najwybitniejszych Polaków XIX wieku.


WSTĘP BEZPŁATNY 

 

Pliki do pobrania

Dołącz do nas