Pokazy specjalne

Dodano: 16.7.2017

CZECHY EKSTREMALNIE

Pokazy współorganizowane z Czeskim Centrum i z Fundacją Historie Dobrodružstvi, która została założona w Ostravie w roku 2016 w celu zachowania pamięci o czeskich oraz czechosłowackich osiągnięciach eksploracyjnych, podróżniczych i wspinaczkowych.

ZAPOMNIANE WYPRAWY: ANNAPURNA 1969 (Zapomenuté výpravy: Annapurna 1969)
Reżyseria: Jindřich Procházka, 2005, 23 min. Odcinek programu "Zapomniane wyprawy" (Zapomenuté výpravy), wyprodukowanego przez Czeską Telewizję.


Był rok 1968. Grupa wspinaczy wygrzewała się pewnego pięknego, letniego dnia na szczycie piaskowcowej wieży nazywanej Taktovką, gdzieś w Hruboskalsku. Nagle jeden z nich, Bohumil Svatoš, przemówił do pozostałych: „Chłopaki, u nas, w Europie i na Kazukazie obeszliśmy już chyba wszystko co się dało, ale żaden z nas nie był jeszcze w Himalajach. Już z nas trochę dziadki, to nasza ostatnia szansa!”. Był to pierwszy krok prowadzący ku chwili w rok później, kiedy to 29 lipca 1969 ciężarówką Praga S5 T wyruszyła z Liberca wyprawa nazwana Apollo. Celem ekspedycji złożonej z dziewięciu wspinaczy była Annapurna. Zamiast sławy, po powrocie czekały na nich prześladowania…


FATALNE MOMENTY: HUASCARÁN 1970
(Osudové okamžiky: Huascarán 1970)
Reżyseria: Jindřich Procházka, 2002, 15 min. Odcinek programu "Fatalne momenty" (Osudové okamžiky), wyprodukowanego przez Czeską Telewizję.


31 maja 1970 w Peru miało miejsce silne trzęsienie ziemi, w czasie którego zginęło około 75 tysięcy ludzi. Kilka miast i wsi zniknęło z powierzchni ziemi. Tego fatalnego dnia u podnóża góry Huascarán obozowało również czternastu mężczyzn – czechosłowacka wyprawa wysokogórska. Niestety, ich obóz stał na drodze ogromnej lawiny, która w wyniku trzęsienia ziemi spadła ze szczytu najwyższej góry Kordyliery Białej. Lawina bezlitośnie zmiotła cały obóz i wszystkich uczestników wyprawy.


JAK TO WŁAŚCIWIE BYŁO? 100 LAT OD PIERWSZEGO WEJŚCIA NA JEPTIŠ
 (Jak to vlastně tenkrát bylo? 100 let od prvovýstupu na Jeptišku)
Reżyseria: Pavel Rýva, Karel Macas, 2006, 24 min.


Trzy weekendy zdjęć, kilka nocy montażu i ukazał się na świecie film wiernie przedstawiający pierwsze wyjście trzech saksońskich wspinaczy na Jeptiškę, jedną z największych naturalnych wieży z piaskowca w Łabskich Piaskowcach, na pograniczu czesko-niemieckim. Sto lat temu, a dokładnie 22 lipca 1906 roku, południową ścianą Jeptiški wspięli się Willy Baudisch, Heinz Baumgart i Sasha Zieger. W ramach hołdu dla tego bohaterskiego wyczynu nakręcono rekonstrukcję całego wejścia. Trzej współcześni alpiniści – Zdeněk Němec, Pavel Rýva i Standa Věchet – wyruszyli legendarną drogą z werwą i entuzjazmem, w kostiumach z epoki, wyposażeni w nieodzowne saksońskie kapelusze. Celem wyprawy było przybliżenie publiczności początków wspinaczki w Łabskich Piaskowcach. Z materiału nakręconego dwiema kamerami powstał czarno-biały komediodramat, wzmocniony przez wykorzystanie muzyki z epoki oraz charakterystycznych dla ówczesnych czasów dialektów saksońskich.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas