Jury

Dodano: 11.8.2014

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego 10. SzFG

Michał Bukojemski, Augusto Golin, Mirella Kurkowska, Krzysztof Kokoryn i Piotr Pustelnik - Jury 10.SzFG
MICHAŁ BUKOJEMSKI
Michał Bukojemski jest absolwentem wydziału operatorskiego PWSTViT w Łodzi. Był operatorem filmowym w W.F. „Czołówka” a potem przez wiele lat w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych to okres współpracy z telewizją ABC News w Warszawie a później w Moskwie. Ten okres życia podsumowuje film „Wojny Innych Ludzi” o początkach konfliktu w Czeczenii. Obecnie jest samodzielnym, „jednoosobowym” producentem filmów dokumentalnych. Najbardziej znane, oprócz wymienionego wyżej, to „Mama Masza” o macierzyństwie wśród lesbijek, oraz cykl pięciu filmów dokumentalnych pt: „Z Kroniki Auschwitz”. 

AUGUSTO GOLIN 
Augusto Golin, ur. w Veronie w 1950 r. Dziennikarz i publicysta, od lat zajmuje się kulturą i filmem górskim. Kurator i organizator licznych wystaw, m.in. „Augusto Materzanini – wojna na Adamello”; „Vittorio Sella – Podróż przez Alpy Tyrolu, 1887 r. – 1891 r. – 1893 r.”; „Flavio Faganello – spadkobiercy samotności, powrót 1973-2003”; „Alpinizm akrobatyczny – Dolomity i początek wspinania”. Uczestniczył w wyprawach górskich w Himalaje. Wspinał się w górach Ameryki Środkowej i Południowej, Azji, Syberii i Afryki. Zdobywał zarówno sześciotysięczniki jak i liczne szczyty alpejskie. Od 1998 roku członek zarządu trydenckiego festiwalu filmów górskich - Trento Film Festival, od 2004 do 2010 roku był odpowiedzialny za organizację oraz program konkursu filmowego w Trydencie. W ramach Trento Film Festival przygotowywał spotkania prowadzone przez Reinholda Messnera, Simone Moro, Alessandro Gogna. Wspólnie z Giuseppe Caderna i Mauro Corona napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl „Sacrum i góry” ( z muzyką Renato Morellli). Z Giuseppe Cederna są autorami  także spektaklu „Ostanie lato Europy – wzniosłość i horror”. Autor kilku przewodników m.in. „Erich Abram, alpinista z Bolzano” i książki „Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię himalaizmu”. Książka została przetłumaczona na język polski – premiera podczas 10.Spotkań z Filmem Górskim. 

KRZYSZTOF KOKORYN
Malarz i filmowiec, ukończył Wydział Malarstwa na warszawskiej ASP. W roku 1993 na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa, został także wyróżniony na festiwalu filmów studenckich za film „Tingiel Tangiel”. Dwa lata później, na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zdobył nagrodę publiczności za film o Antonim Rząsie „Boży drwal”. Jest także laureatem festiwalu wideoclipów Yach Film w Gdańsku w roku 1999 i 2000  za najlepszą animację (filmy „Wzgórze” i „Zorro” dla zespołu Voo Voo), a w roku 2001 za najlepszy wideoclip dla dzieci („Magiczna załoga” dla Yapy i Magicznej Załogi). Swoje prace prezentował m. in. W Japonii, USA i Niemczech. Projektuje plakaty festiwalowe i jest autorem logo Spotkań z Filmem Górskim. 
 
MIRELLA KURKOWSKA
Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Centrum Europejskim UW, jako historyk idei zajmuje się m.in. kinematografią. Współpracuje z Festiwalem Filmów NieZwykłych w Sandomierzu. Prowadzi na UW zajęcia z historii filmu „Europejski kanon filmowy. Kinematografia na tle dziejów kultury”, „Film jako źródło wiedzy historycznej”, „Film a historia. Wzajemne zależności i nieznane konteksty…”, a także dotyczące problematyki filmoznawczej. Zajmuje się badaniami nad sposobem, w jaki kinematografia kształtowała i kształtuje świadomość historyczną społeczeństwa. Konfrontacja przekazu filmowego z wynikami najnowszych badań historycznych jest dla niej punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad specyfiką dziejów kultury i cywilizacji. 

PIOTR PUSTELNIK Doktor inżynierii chemicznej, absolwent Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego. Dokonał tego jako trzeci Polak w historii po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Uczestnik i organizator ponad trzydziestu wypraw w góry wysokie. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego "n.p.m." W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę "Super Kolosa 2010" za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. 
Pliki do pobrania

Dołącz do nas