Jury

Dodano: 15.7.2017

Jury 13. Międzynarodowego Konkursu Filmów Górskich

Filmy będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: PAVOL BARABÁŠ, JOANNA CROSTON, PIOTR PUSTELNIK, MACIEJ WOJAK, DAREK ZAŁUSKI.
PAVOL Barabáš

Autorfilmów górskich i przygodowych, które opowiadają o ludziach w ekstremalnych warunkach. Robił zdjęcia na niedostępnej pustyni, w wodach dzikich rzek i na szczytów lodowców, a także w głębokich jaskiniach i dżunglach. Uczestniczył w kilku przełomowych wyprawach: odkrył plemiona w Nowej Gwinei i Afryce, odkrył jaskinię na płaskowyżu Chimantá, przeszedł przez najtrudniejsze kaniony świata – Trou de Fer i Bras Magasine i dokonał pierwszego przejścia przez góry Ellsworth na Antarktyce. Poszedł na południe i północ biegun, mieszkał z Pygmami w Kongo i Suri w Etiopii. Jego filmy emitują miłość i szacunek dla natury, ogromnej mocy umysłowej i moralnego sumienia. Jego 35 filmów zostało nagrodzonych ponad 300 krajowych i międzynarodowych nagród. International Alliance for Mountain Films przyznał mu w 2011 roku IAMF Grand Prix.
JOANNA CROSTON


Joanna wychowała się i studiowała we wschodniej Kanadzie, ale dopiero w 1998 r. przeprowadziła się do Canadian Rockies, gdzie odnalazła swoje powołanie. W 2007 roku znalazła swoją wymarzoną pracę, która łączyła jej zamiłowanie do kultury górskiej ze sportami outdoorowymi – Banff Mountain Film and Book Festival. Od 2014 roku jest dyrektorem programowym festiwalu, czyta ponad 70 książek górskich i ogląda ponad 350 filmów górskich rocznie. Jest zapaloną czytelniczką i entuzjastką filmów górskich, uwielbia ski-toury na których chodziła w Ameryce Północnej, Alpach, Kaszmirze i Himalajach. Wspięła się na wiele klasycznych ponad 3-tysięcznych szczytów na swoim własnym podwórku w Górach Skalistych. Publikowała artykuły w Highline Magazine, Gripped, The Canadian Alpine Journal I magazynie Alpinist. Jest również członkiem Komitetu Kultury Górskiej Kanadyjskiego Klubu Alpejskiego i przedstawicielem The International Alliance for Mountain Film.
PIOTR PUSTELNIK


Doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.Trzeci polski himalaista, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników za co otrzymał nagrodę „Super Kolosa 2010”. Twórca projektu „Trzy Korony” – pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu, Annapurna Wschodnia, Broad Peak – zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. Od 2016 roku. Prezes Polskiego Związku Alpinizmu.


MACIEJ WOJAK

Zakopiańczyk, absolwent wydziału Prawa UJ oraz wydziału produkcji Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako kierownik i organizator produkcji filmowej przy wielu filmach fabularnych i dokumentalnych polskich oraz z kinematografią Izraela, Węgier, USA, Francji i Indii. Współwłaściciel Galerii YAM w Zakopanem. Członek SFP. Od 2006 roku szef Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane.


DAREK ZAŁUSKI


Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/98, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gasherbrum I (2012). Filmowiec - amator, swoje filmy realizuje sam - od zdjęć po montaż. Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Jego filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, "Two on K2" i „No ski no fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete+. Darek uczestniczył we wszystkich projektach wysokogórskich Andrzeja Bargiela: Shishapangma, Manaslu, Broad Peak i Śnieżna Pantera.MŁODZIEŻOWE JURY: Paweł Chilecki, Julia Fryz, Karolina Możdżeń, Franciszek Rząsa – Liceum Plastyczne im. A.Kenara w Zakopanem i Julia Dudzińska - V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie.

Dołącz do nas