Jury

Dodano: 31.7.2016

Jury 12. Międzynarodowego Konkursu Filmów Górskich

Filmy będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: Bernadette Mc Donald (Kanada), Jabier Baraizarra (Hiszpania), Krzysztof Kokoryn, Darek Załuski i Paweł Wysoczański.
BERNADETTE  McDONALD 
Autorka książek o tematyce górskiej. Współzałożycielka i była wiceprezes Działu Kultury Górskiej w Centrum Banff (Kanada), gdzie przez dwadzieścia lat pełniła funkcję dyrektora festiwalu filmów górskich. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń: Alberta Order of Excellence (2010), the Summit of Excellence Award, przyznane przez Centrum Banff w 2007 roku, prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej w 2006 i Queen’s Golden Jubilee Medal (2002).
W Polsce wydano trzy książki jej autorstwa.  Są to: „Alpejscy wojownicy” (Agora, 2015), „Ucieczka na szczyt” (Agora, 2012), i biografia słoweńskiego alpinisty „Tomaž Humar” (Stapis, 2012). Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, m.in.: Boardman Tasker Prize for Mountain Literature i Banff Mountain Book Festival Grand Prize (2011). Bernadette została wyróżniona włoską ITAS Prize (2010) i indyjską nagrodą Kekoo Naoroji (2009 i 2008) w dziedzinie literatury górskiej. Amerykański Klub Alpejski przyznał jej najwyższe odznaczenie za wybitne osiągnięcia literackie.
Ukończyła studia z literatury angielskiej i muzykologii. Obecnie prowadzi wykłady i spotkania na całym świecie. Jest członkinią międzynarodowego komitetu doradczego National Geographic's Expedition Council. Wolny czas lubi spędzać na wspinaniu, ski-tourach i górskich wycieczkach.
 
JABIER BARAIZARRA
Baskijski wspinacz z ponad 30-letnim doświadczeniem, lubiący dzielić się swoją pasją. Studiował filologię baskijską, następnie wyspecjalizował się w komunikacji audiowizualnej. Od 1989 roku pracuje dla baskijskiej telewizji publicznej (Euskal Telebista-ETB) jako operator, montażysta i reżyser. Z braćmi Pou zrealizował krótkie filmy i dokumenty o wspinaczce i alpinizmie na wszystkich kontynentach w ramach serialu dokumentalnego „Siedem ścian, siedem kontynentów” zrealizowanego z braćmi Pou. Autor nagradzanych filmów dokumentalnych, nakręconych między innymi na Totem Pole na Tasmanii i Eternal Flame na Trango Tower (2005), w masywie Fitz Roy w Patagonii (2006) i na Zerua Peak na Antarktydzie (2008). Z jego inicjatywy w tym samym roku po raz pierwszy odbył się międzynarodowy festiwal filmów górskich Mendi Film Festival, który w 2012 roku przeniósł się do Bilbao. W 2009 roku we współpracy z wydziałem sztuki Uniwersytetu Kraju Basków zorganizował konferencję na temat kina, literatury i gór. Brał również udział w pracach komitetu organizacyjnego dwóch sympozjów: „Góry w sztukach wyzwolonych i w naukach społecznych” oraz „Góry i nauka”.
 
KRZYSZTOF KOKORYN
Malarz i filmowiec, ukończył Wydział Malarstwa na warszawskiej ASP. W roku 1993 na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa, został także wyróżniony na festiwalu filmów studenckich za film „Tingiel Tangiel”. Dwa lata później, na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zdobył nagrodę publiczności za film o Antonim Rząsie „Boży drwal”. Jest także laureatem nagród na festiwalu wideoclipów Yach Film w Gdańsku w roku 1999 i 2000  za najlepszą animację (filmy „Wzgórze”i „Zorro” dla zespołu Voo Voo), a w roku 2001 za najlepszy wideoclip dla dzieci („Magiczna załoga” dla Yapy i Magicznej Załogi). Swoje prace prezentował m. in. W Japonii, USA i Niemczech. Projektuje plakaty festiwalowe i jest autorem logo Spotkań z Filmem Górskim. 
 
DAREK ZAŁUSKI 
Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/98, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gasherbrum I (2012). Filmowiec - amator, swoje filmy realizuje sam - od zdjęć po montaż, zdobył wyróżnienia na licznych festiwalach filmów górskich. Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Jego filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, "Two on K2" i „No ski no fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete. 
 
PAWEŁ WYSOCZAŃSKI 
Reżyser i scenarzysta, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów dokumentalnych: „Punkt widzenia”, „W drodze”, „Kiedyś będziemy szczęśliwi” i „Jurek”, wyróżnionych ponad 50 nagrodami w Polsce i za granicą. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o osobach niosących pomoc charytatywną w najuboższych miejscach świata. 
 
MŁODZIEŻOWE JURY: 
 
Julia Fryz, Justyna Mazuś, Karolina Możdżeń, Franciszek Rząsa z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Julia Dudzińska z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie 

Pliki do pobrania

Dołącz do nas