Filmy pozakonkursowe

Dodano: 11.8.2014

Pokazy filmowe 10. SzFG

Projekcja filmów w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

DOLINY TATRZAŃSKIE / VALLEYS IN THE TATRA MOUNTAINS
Reżyseria / Direction: Marek Chodak
Produkcja / Production: TVN Meteo
Polska 2012, 3 x 22 min. / Poland 2012, 3 x 22’
Cykl trzech odcinków o dolinach tatrzańskich (Dolina Gąsiennicowa, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska) pokazujący różnorodność tych miejsc. O dolinach opowiadają ludzie związani z Tatrami.

DZIEŃ DOBRY, CZEŚĆ / GOOD MORNING, HELLO
Reżyseria / Direction: Andrzej Szypulski
Produkcja / Production: Andrzej Szypulski
Polska 2013, 8 min. / Poland 2013, 8’
Film powstał bardzo spontanicznie. W dwie osoby pojechaliśmy we wrześniu kręcić film na Orlej Perci, niestety nasze plany legły w gruzach, bo w dzień przyjazdu w Tatrach sypnęło śniegiem. Na szybko znaleźliśmy inny temat i tak powstał „Dzień dobry, cześć”.

DŹWIĘK CISZY / KLANG DER STILLE
Reżyseria / Direction: Adrian Goiginger
Produkcja / Production: Oliver Arnold
Niemcy 2014, 5:52 min. / Germany 5:52’
Słoneczny zimowy dzień w Austriackich Alpach. Idealne warunki dla profesjonalnych freeriderów – Stefana i Björna, którzy wybrali się na spokojny trening. Stefan słyszy niespodziewany huk i od razu orientuje się, że właśnie schodzi lawina, a on będzie się musiał walczyć o życie. Zostaje zasypany. Kiedy odzyskuje przytomność widzi tylko ciemność. Ciężki śnieg przygniata go, z każdym oddechem ma coraz mniej powietrza. Björn śpieszy na pomoc przyjacielowi – ma ze sobą lawinowe ABC i umie się nim posługiwać. Przed nami wyścig z czasem!

LODOSPAD / ICEFALL
Reżyseria / Direction: Joseph Areddy
Produkcja / Production: Kate Spice/Mammut www.wireboundbox.com
Dystrybucja / Distribution: Kate Spice www.wireboundbox.com
USA/Szwajcaria 2014, 4 min. / USA/Swiss 2014, 4’
Czterominutowy film oferuje wizualnie mocne doświadczenie. Dani Arnold, Stefan Seigrist, Aljaz Anderl i inni wspaniali wspinacze pokonują zamarznięte wodospady, podświetlone nocą. Przykład niezwykłej współpracy między twórcami filmu a wspinaczami, która umożliwiła zrealizowanie niepowtarzalnych ujęć w surowym krajobrazie norweskich „Lodospadów”. 


LUDZIE, KTÓRZY CHCIELI WEJŚĆ NA MANASLU / ELS HOMES QUE VOLIEN PUJAR UNA
MUNTANYA DE MES DE 8.000 METRES
Reżyseria / Direction: Pere Herms
Produkcja / Production: Pere Herms
Hiszpania 2013, 79 min. / Spain 79’
Historia Raula i Pere, alpinisty i filmowca, których łączy jedno marzenie: wejść po raz pierwszy na szczyt powyżej 8000 metrów. Przez kilka miesięcy szukają w Himalajach życiowych przygód, które kończą się zdobyciem ósmej najwyższej góry świata Manaslu (8163 m).

REEL ROCK: SPICE GIRL
Reżyseria / Direction: Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen
Produkcja / Production: Sender Films www.reelrocktour.com
Dystrybucja / Distribution: Sender Films www.reelrocktour.com
USA 2013, 24 min. / USA 2013, 24’
Brytyjski świat wspinaczkowy jest znany ze ściśle tradycyjnej etyki, szukania niebezpiecznych dróg i prześcigania się młodych wspinaczy-maczo; ryzykują oni wszystko, żeby udowodnić swoją odwagę. To środowisko jest ostatnim miejscem gdzie można by się spodziewać blond dziewczynki, która potrafi zawstydzić wszystkich chłopaków. Hazel Findlay jako pierwsza kobieta poprowadziła drogę o trudnościach E9 (wyjątkowo trudna). Koneserka kruchych skał, niepewnej asekuracji i dalekich przelotów. Po wspinaczce w kruchej skale nadmorskich klifów, wyjeżdża razem z Emily

ŚLEPA WIARA / BLIND TRUST 
Reżyseria / Direction: Rastislav Hatiar
Produkcja / Production: www.ceper.sk
Dystrybucja / Distribution: www.ceper.sk
Słowacja 2013, 32 min. / Slovakia 32’
Geogre Prager w wieku lat 12 zaczął tracić wzrok. Lekarze zdiagnozowali u niego zapalenie nerwu wzrokowego. W wieku 19 lat oślepł, widział tylko światło i ciemność. Jego życie całkowicie się zmieniło. Nie chciało mu się żyć. Jednak dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół przystosował się do nowej sytuacji. Zaczął uprawiać sporty, studiować na uniwersytecie i przygotowywać się do startu na tandemie w paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Latem 2012 roku wszedł na Mt. Blanc, Castor oraz Gerlach jako pierwszy niewidomy Słowak. Na szczyt wszedł z przyjaciółmi Konstantinem Kocianem i przewodnikiem Zoltanem Pal. Rastislavem Hatiarem. 

Pliki do pobrania

Dołącz do nas