Filmy pozakonkursowe

Dodano: 08.8.2013

Filmy pozakonkursowe 9.SzFG

Zapraszamy na pokazy i spotkania z reżyserami, opisy filmów zamieszczamy poniżej.
BIAŁA INDIANKA
Reżyseria: Klaudia Tasz
Produkcja: www.tasz.pl
Polska 2013, 3 min. 20 sek.

Macierzyństwo jest częścią natury, a natura czasami częścią codzienności. "Biała Indianka" pokazuje, jak wygląda rodzinny weekend, gdy mama jest zawodowo związana z górami i sportem ekstremalnym, jakim jest freeride i skialpinizm.  Tym razem nie musi być na poważnie - może być na wesoło.


FREE BASE EN RIGLOS
Reżyseria: Jesús Mediavilla
Produkcja: Jesús Mediavilla I Diego Gallego
Dystrybucja: Promofest
Hiszpania 2011, 15 min.

Reflekcje Carlosa Suáreza, hiszpańskiego wspinacza o Free BASE, wspinaniu solowym gdzie jedyną asekuracją jest spadochron, który niesie na plecach. Wspaniałe zdjęcia z Los Mallos de Riglos w Aragonii.


HANKA
Reżyseria: Jakub Brzosko
Zdjęcia: Marcin Kin, Jan Wierzejski
Produkcja: Vertical Film Studio
Polska 2013, 12 min.

Film o góralce Annie Król, taterniczce, która w 2003 roku doznała udaru mózgu. To opowieść o jej zmaganiach z codziennym życiem. Jej wspomnienia sprzed wypadku stanowią siłę do walki z chorobą.


THE JOURNEY
Reżyseria: Sharyn Jones
Produkcja: Griffon Media
Australia 2013, 20’
Uwaga: pokaz filmowy w j. angielskim.

Wspinacz i pisarz Paul Pritchard pragnął wrócić w Himalaje od czasu wypadku z 1998 roku. Jedynym rozwiązaniem na dotarcie w ukochane góry i swoistą pielgrzymkę na Mt. Everest jest przejazd na specjalnie dostosowanym rowerze poziomym. Wraz z Paulem Pritchardem  i Carol Hurst podążymy przez Lhasę do Kathmandu na wysokościach powyżej 5 tys. m. n.p.m. przez zakurzone drogi do bazy pod Everestem. Ten film jest nie tylko inspirującą historią zwycięstwa nad trudnościami – Carol cierpi na reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego – potrafi przejść najwyżej sto metrów a Paul ma sparaliżowaną prawą stronę ciała. Ta wyprawa to celebracja umiejętności człowieka: sprawdzian tego, co można osiągnąć będąc zdeterminowanym i cierpliwym.  


KRYM SERGIEJA NEFEDOVA
Reżyseria: Nikolay Skavinski
Produkcja: www.drugdealers.ru
Rosja 2013, 7 min. 51 sek.

Historia Siergieja, wspinacza, który wraz z żoną i córką przeniósł się z St. Petersburga na Krym, żeby móc się wspinać. Siergiej oczyścił i obił ponad 30 nowych dróg sportowych na skale The Tooth, na której wcześniej się nie wspinano.


PASTERZ
Reżyseria: Klaudia Tasz
Produkcja: www.tasz.pl
Polska 2013, 3 min. 20 sek.

"Pasterz" to film - wspomnienie z wycieczek w Tatry, góry o unikatowych walorach. Fakt, że ta część Karpat wyglądem, klimatem, florą i fauną jest pozornie podobna do Alp (w rzeczywistości dużo mniejsza, z endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt, oryginalną geologią i historią), jest tylko tłem utworu. Osią przekazu są ludzie i wizerunek Tatr jako oazy tolerancji. Był rok, gdy na teren TPN weszło blisko 3,5 mln turystów. Trzy i pół miliona istot; bez znaczenia, jakiej wiary. Dla jednych takie miejsce jest ucieczką od codziennych zajęć, dla innych okazją do modlitwy. Wśród nich ks. Piotr, który dzięki Tatrom odprawił mszę świętą w ..."Piekle". Na co dzień pracuje "u podstaw", a swoim podejściem do przyrody i ludzi wychowuje i jednoczy młode pokolenie.


PETZL ROCTRIP
Reżyseria: Vladimir Cellier
Produkcja: PETZL
Francja 2012, 23 min.
Uwaga: Pokaz filmowy w j. angielskim.

W roku 2011 ponad 600 wspinaczy uczestniczyło w Petzl RocTrip China. Czekało na nich 250 nowych dróg, przygotowanych we wspaniałym wapieniu. W filmie zobaczymy między innymi pierwsze przejście 7-wyciągowej drogi Corazon de Ensueno (8c/5.14b) w wykonaniu Dani Andrada, za którą otrzymał nagrodę Złotego Czekana. Steph Bodet i Arnaud Petit zrealizują swój projekt Lost in Translation (8a+/5.13c). Zobaczymy pierwsze przejście w wykonaniu Gabriela Moroni – Coup de Bambou (9a/5.14d) i inne spektakularne przejścia w dolinie.


ROCKIN'CUBA
Reżyseria: Vladimir Cellier
Produkcja: Barakaflims
Francja 2013, 28 min.
Uwaga: pokaz filmowy w j. angielskim.

Wspinaczkowo-muzyczna podróż do doliny Vinales na Kubie z francuskimi wspinaczami. W filmie występują: Nina Caprez, Mélissa Le Nevé, Mike Fuselier, Enzo Oddo, Cedric Lachat i Seb Boussogne.


ONI
Reżyseria: Morteza Sabzeqaba
Dystrybucja: Satar Chamani
Iran 2012, 15 min.

Kiedy grupa ludzi opuszcza miasto, żeby wrócić do swoich rodzin, zaskakuje ich nalot samolotowy.


PIASKOWIEC
Reżyseria: Petr Kašpar
Produkcja: Twin Star Film
Czechy 2012, 30 min.
Uwaga: pokaz filmowy w j. angielskim.

Od czasu pierwszego przejścia Král w Adršpach upłynęło dużo czasu a w Teplicach i Ostaš powstało wiele nowych dróg wspinaczkowych. Każda droga ma swoją historię. Film prezentuje wyjątkowy rejon wspinaczkowy położony na północy Czech gdzie zachowano tradycyjny styl wspinania, mimo zmieniających się trendów. Autorzy filmu opowiadają o ważnych drogach zrealizowanych przez ostatnie dziesięciolecia. Drogi prezentują współcześni wspinacze: Jitka i Luboš Mázl oraz Dušan Stoupa Janák i bracia Stráník. W filmie występują lokalne legendy: Bohumil Sýkora i Tomáš Čada, którzy zapisali się w historii wspinania w piaskowcu i najlepsi czescy wspinacze: m.in. Dušan Janák, Jitka i Luboša Mázla, Pavel Hrubý. Część filmu poświęcono boulderingowi, który rozwija się w Broumovie.


SZKOLENIE LAWINOWE
Reżyseria: Marek Chodak
Produkcja: TVN Meteo
Polska 2012, 22 min.

Duża dostępność sprzętu do górskiej turystyki zimowej sprawia, że co roku coraz więcej ludzi wyrusza w Tatry. Piękne ośnieżone szczyty tatrzańskie kuszą swym urokiem. Piękny puszysty śnieg w parku nie jest taki sam jak w górach. Tu musimy być przygotowani na zupełnie inne warunki. O lawinach i o tym dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu lawinowym opowiedzą nam ratownicy TOPR - Marcin i Witek.


TRANSFERRING
Reżyseria: Nikolay Skavinski
Produkcja: www.drugdealers.ru
Rosja 2012, 11 min. 7 sek.

Wspinacze zabrali ze sobą dwie baterie do kamery GoPro i mogli nakręcić tylko tyle, ile  zobaczymy w filmie. Druga bateria wyładowała się mniej więcej 40 metrów przed zjazdem – w filmie słychać ostatnie piknięcie.


WYPRAWA NA MT. EVEREST
Reżyseria: Darek Załuski
Produkcja: www.goeverest.pl
Polska 2012, 43 min.

Film ten można potraktować jako przepis na wejście na szczyt Mt Everest. Obecność w składzie wyprawy doświadczonego lekarza - himalaisty Roberta Szymczaka sprawia, że dowiadujemy się z pierwszej ręki,  jak powinien wyglądać etap aklimatyzacji. Dla Wojtka Kukuczki jest to pierwsze spotkanie z himalajskim ośmiotysięcznikiem i to od razu z tym najwyższym. Ale czy odnajdzie tu magię gór?

Pliki do pobrania

Dołącz do nas