Filmy pozakonkursowe

Dodano: 10.8.2012

8.SzFG, pokazy filmowe 2012

Pokazy filmowe 2012
BACA Z OCHODZITEJ
Reżyseria: Marek Chodak
Produkcja: TVN Meteo
Polska 2011, 22 min

Pod Baranią Górą na rozległej polanie otoczonej smrekami stoi bacówka. Piotr Kohut i Józek Michałek zgodnie ze wszystkimi tradycjami wprowadzają w Beskid Sląski kulturowy wypas owiec, starają się tak bacować jak dawniej. Film pokaże nam, z jakimi świętami łączy się wypas owiec, jakie są z nim związane tradycje i obrzędy. Dowiemy się też, skąd się wzięły owce na ziemiach Polski .


DAVE
Reżyseria: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
Produkcja: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
Polska 2012, 13 min 4 sek.

Film z udziałem jednego z najbardziej wszechstronnych wspinaczy na świecie, Dave’a McLeoda, mającego na koncie między innymi drogi sportowe o wycenie 9a, free solo na 8c, bouldery 8c czy drogi tradowe E11. Dave opowiada o swoim podejściu do wspinania, dzieli się z widzami doświadczeniami z 20 lat działalności w górach i odkrywa klucz do swego sukcesu.


DOWNHILL AFFAIR: A LOVE STORY
Reżyser: Sam Giffinn i Ryan Fenson-Hood
Produkcja: Sam Giffin
USA 2011, 13 min

Czy można pogodzić realizowanie swoich marzeń z tworzeniem odpowiedzialnego związku? Jak ma znaleźć równowagę para, która chce dzielić ze sobą życie, a równocześnie realizować swoje plany? Sam Giffin i Ryan Fenson-Hood szukają odpowiedzi na to pytanie
w krótkim filmie, którego bohaterami są znani narciarze i ambasadorzy Outdoor Research – Zack Giffin i Molly Baker.


FLISAK PAN NA DUNAJCU
Reżyseria: Marek Chodak
Produkcja: TVN Meteo
Polska 2011, 16 min

Na południu Polski, w Pienińskim Parku Narodowym, przez który przepływa Dunajec, od kwietnia do października możemy spotkać flisaków, którzy już nie spławiają drewna, lecz przepływają z turystami przez najpiękniejszy przełom tej rzeki. Każdy flisak swoją tratwę wykonuje sam. W lesie musi znaleźć odpowiednie drzewo, ściąć je i odpowiednio przygotować. W filmie Marka Chodaka zobaczymy, jak dziś wygląda zawód flisaka, ile przetrwało z dawnej tradycji.


HALNY
Reżyseria: Jakub Brzosko
Produkcja: Jakub Brzosko, Vertical Film Studio
Polska 2012, 30 min

Wiatr halny intrygował reżysera od zawsze. Żyjąc i pracując w Tatrach, wielokrotnie miał okazję przyglądać się jego niszczycielskiej sile. Wielowymiarowość tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego została opowiedziana w filmie przez ludzi różnych profesji. Inspirujący, tajemniczy a nawet metafizyczny wiatr halny u jednych wywołuje pozytywne emocje, u innych wyzwala demoniczne, autodestrukcyjne skłonności. Dokument podejmuje próbę głębszej analizy tego kulturowo-społecznego zjawiska. Swoimi doświadczeniami i wspomnieniami dzielą się mieszkańcy Zakopanego i Podtatrza. Opowiadają m.in. o halnym stulecia z roku 1968, kiedy to wiał z prędkością 288 kilometrów na godzinę, a wilgotność powietrza spadła wówczas do poziomu 23%, czyli takiego, którego nie notuje się nawet na Saharze.


HIMAL RACE - NA DRODZE BIAŁYCH CHMUR
Reżyseria: Fabien Brusson
Produkcja: Fabien Brusson
Francja 2011, 52 min

Kamera Fabiena Brussona towarzyszy sportowcom w ekstremalnym biegu przez Himalaje. Rejestruje ich zmagania i sukcesy. Pomiędzy Tybetem, Dolpo i Nepalem - 850 km walki z żywiołami i ludzkimi słabościami.


HOME TRANQUIL, FORMATAGE ARTESA

Reżyseria: Albert Galindo Mallol
Produkcja: Albert Galindo Mallol
Hiszpania 2011, 30 min

Obraz spokojnego, wiejskiego życia w hiszpańskich Pirenejach. Lokalny hodowca owiec żyje zgodnie z rytmem natury i wytwarza lokalne sery.


KAPITAN HÜ
Reżyseria: Basil Vogt
Produkcja: Basil Vogt
Szwajcaria 2011, 8 min 37 sek.

Film animowany opowiadający intrygującą historię: po wyjątkowo silnej burzy, statek Kapitana Hü utyka w Alpach. Pewien pomocny farmer, znajduje nowe rozwiązanie dla głębinowego statku. Jednak Kapitan Hü nie decyduje się przyjąć propozycji ...


KILIAN’S SEASON, HIS QUEST AND HIS RACES

Reżyseria: Sebastien Montaz-Rosset, Dino Raffault I Guillaume Lucazeau
Produkcja: Salomon
Francja 2011, 15 min

Kilian Jornet Burgada i jego niezwykła pasja do gór oraz biegów po szlakach – film o kulisach kariery tego wyśmienitego hiszpańskiego biegacza.


KOZICA

Reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
Produkcja: Tatrzański Park Narodowy
Polska 2011, 2 min 25 sek.

Zimowy, piękny dzień w Tatrach. Z Kasprowego Wierchu dobiega ciągły szum – szaleją narciarze i snowboardziści, spacerują turyści, którzy wyszli z kolejki, słychać muzykę. Nawet kozice przyzwyczaiły się, że Kasprowy to rejon zatłoczony i lepiej go omijać. W bardziej odległych miejscach Tatr panują spokój i cisza. Tutaj można spotkać żerujące lub odpoczywające kozice. Ten cichy, leżący z dala od zatłoczonych tras narciarskich szczyt wybrał sobie narciarz wysokogórski. „Prawdziwy miłośnik Tatr” najpierw podchodzi, a potem zjeżdża poza trasą, radując się samotnością i „dziewiczością stoku”. Jakie konsekwencje dla dzikich zwierząt będzie miał jego wyczyn?


LAWINOWE ABC – PSY LAWINOWE
Reżyseria: Bartek Solik
Producent: Tatrzański Park Narodowy
Polska 2012, 7 min 45 sek.

Zaledwie kilkuminutowa opowieść o pracy i treningu psów lawinowych Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pokazuje to, co najważniejsze: że u jej podstaw leżą przyjaźń i przywiązanie, jakim darzą się człowiek i pies. – U nas w domu zawsze był pies. Bardzo lubię psy – wyznaje Jerzy Maciata, ratownik TOPR, głaszcząc swojego czworonożnego podopiecznego. Jednocześnie film pokazuje, że szkolenie psów lawinowych wymaga ciągłego, systematycznego i mądrze ułożonego treningu. Tylko wtedy szkolenie jest efektywne i sprawdza się podczas prawdziwej akcji ratowniczej. Film zrealizowany w ramach akcji profilaktycznej „Lawinowe ABC”, której organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR.


MÓJ KASPROWY WIERCH

Reżyseria: Bartek Solik
Produkcja: Polskie Koleje Linowe S.A
Polska 2011, 8 min 45 sek.

Sentymentalna podróż pierwszej damy polskiego narciarstwa Barbary Grocholskiej – Kurkowiak, olimpijki z Oslo (1952) i Cortiny d’Ampezzo (1956) do miejsca, gdzie zaczynała sportowa karierę, nierozerwalnie związaną z kolejką na Kasprowy Wierch.
 

NAMASTE SEIPU

Reżyseria: Aline d'Auria
Produkcja: Aline d’Auria
Szwajcaria 2011, 40 min

Laura Poretti kończy pracę w roli doradcy dydaktycznego w Saipu, wiosce położonej na południowy wschód od Katmandu. Podczas pięciomiesięcznego pobytu w tamtejszej szkole, była gościem w domu Aamy. Zbliża się chwila rozstania, która przyniesie zmiany w życiu dwóch kobiet. „Namaste Seipu” (czyli „Witaj Saipu”) to historia o pożegnaniu, a zarazem opowieść o bliskim spotkaniu osób pochodzących z różnych światów kulturowych, które pomimo odmiennych doświadczeń życiowych, potrafią nawiązać bliską, wręcz rodzinną relację.


NIEDŹWIEDŹ
Reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
Produkcja: Tatrzański Park Narodowy
Polska 2011, 2 min 25 sek.

Sierpniowe popołudnie w Tatrach, szlakiem żwawo maszeruje rodzina, jakich wiele: grubaśny tato z wąsem, fotografująca wszystko, co popadnie mama i rozkapryszony synek. Gdy zmęczona wędrówką rodzina zasiada do posiłku, z zarośli wychyla się niedźwiedź...

Krótka, animowana historia opowiedziana w niebanalny sposób, bez przynudzania i dydaktycznego zadęcia, pokazuje to, co ważne dla świata przyrody: w górach, szczególnie w parku narodowym, jesteśmy tylko gośćmi, którzy powinni okazywać szacunek gospodarzom - dzikim zwierzętom.


NOMADZI - ZIMOWA PODRÓŻ DROGAMI EUROPY

Reżyseria: Nicolas i Loris Falquet
Produkcja: Falquet Bros AKA Huck & Chuck
Szwajcaria 2010, 40 min

Bracia Nicolas i Loris Falquet, freeskierzy i filmowcy, nakręcili serię wideoklipów o swoich zimowych przygodach, pasji do gór i do filmu. W filmie „Nomadzi” zobaczymy najlepsze fragmenty z ich ekstremalnych narciarskich wypraw.


PARA CINDERELLA

Reżyseria: Peter Chrzanowski
Produkcja: Peter Chrzanowski
Kanada 2009, 43 min

Peter Chrzanowski, kanadyjski reżyser filmów przygodowych, podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu miejsc do latania na paralotniach, próbując przy tym odnaleźć swoją drugą połówkę jabłka. Peter dotrze do Polski, Czech, Słowacji, Francji, Meksyku, Kolumbii, Peru, Chile i Kanady. Czy znajdzie kobietę podzielającą jego pasję?


RATOWNICZKA

Reżyseria: Bartek Solik
Produkcja: Bartek Solik
Polska 2012, 8 min

Film o Ewelinie Zwijacz – Kozicy, kandydatce na ratownika TOPR.


SIŁA – HISTORIA POWROTU DO ZDROWIA

Reżyseria: András Kollmann
Produkcja: Tősér Ádám, Borbálafilm Production Company
Węgry 2011, 86 min

Zsolt Erőss to jeden z najbardziej popularnych węgierskich alpinistów. Zdobył osiem najwyższych szczytów świata, w tym Mount Everest. W styczniu 2010 roku podczas wypadku lawinowego w Wysokich Tatrach złamał obydwie nogi. Przewidując komplikacje zdrowotne, zdecydował się na amputację prawej nogi od kolana w dół. Dokument opowiada historię jego powrotu do zdrowia i relacjonuje dwie wyprawy w Himalaje, zorganizowane w roku 2010 i 2011. Film jest poruszającą historią o ludzkiej, niezwykle silnej woli i determinacji w powrocie do zdrowia.


ŚWIĘTY LOT

Reżyseria: Peter Chrzanowski i Ivan Hughes
Produkcja: Peter Chrzanowski
Kanada 2009, 25 min

Sierra Nevada de Santa Maria to jeden z najbardziej odległych i najpiękniejszych łańcuchów górskich, położony w północno-wschodnim zakątku Kolumbii w Ameryce Południowej, niedaleko granicy z Wenezuelą. Tereny te zamieszkuje Kogi, jedno z nielicznych plemion, które unikając kontaktów z” młodszymi braćmi”, czyli białymi ludźmi niszczącymi naszą planetę, zachowało swój tradycyjny styl życia. Strzegą wejścia na swój teren i z determinacja bronią otaczających ich szczytów, żyjąc w cieniu okrutnej wojny domowej. Film opowiada o marzeniach reżysera, aby ponownie odwiedzić góry Sierra Nevada i tam latać na paralotni.


ŚWISTAK
Reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
Produkcja: Tatrzański Park Narodowy
Polska 2012, 3 min

Wysoko w Tatrach ze swobody i słońca korzystają świstaki. Nisko w dolinach do polowania na chronione zwierzęta szykują się kłusownicy. Potrzebują świstaczego sadła. Co wyniknie ze spotkania tych dwóch światów? Świstaki, mimo że żyją pod ochroną w parku narodowym, narażone są na śmierć wskutek działalności kłusowników. Dwaj „polowce” nocą wykopują zwierzęta z nory. W tym przypadku jednak historia kończy się szczęśliwie dla świstaków. Dla kłusowników - gorzej…


TATRY

Reżyseria: Marek Chodak
Produkcja: TVN Meteo
Polska 2010, 30 min

Tatrzański Park Narodowy o każdej porze roku przyciąga tysiące turystów. Niesie to duże zagrożenie dla zwierząt żyjących w niewielkich Tatrach Polskich. Wędrując z pracownikami TPN obserwujemy zwierzęta , nie schodząc ze szlaków turystycznych w mateczniki i ostępy leśne. Bardzo wiele można zobaczyć przy szlaku turystycznym . Wystarczy tylko zachować spokój. Pracownicy Parku to świetni fachowcy, dbają o to, aby przybliżyć nam Tatry, pomagają nam je poznać i uczą do nich szacunku.


WULKANIZATOR

Reżyseria: Bartosz Malinowski
Produkcja: Bartosz Malinowski
Polska 2012, 5 min. 18 sek.

Podróżowanie po Ladakhu (kraina między głównym pasmem Himalajów a Karakorum, położona w górnym biegi rzeki Indus) i Zanskarze (trudno dostępny teren górski, przedmiot sporu między Indiami i Pakistanem) wymaga czasu i cierpliwości. Ta krótka historia z życia wzięta pokazuje, jak bardzo europejski świat różni się od tego istniejącego w Himalajach i jak inaczej płynie nasz czas niż czas w Azji.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas