Filmy pozakonkursowe

Dodano: 07.8.2016

Opisy filmów pozakonkursowych - 12.SzFG

Opisy 15 filmów pokazywanych w sekcji pozakonkursowej. Projekcje w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
BEGIN AGAIN / 오월 
Reżyseria / Direction: Lee In-seong
Dystrybucja / distribution: Ulju Mountain Film Festival
Korea 2015, 20 min. / Corea 2015, 20’ 
Chłopiec idzie w góry. Poszedł na wagary po porannej kłótni z matką. Starsza siostra też wyrusza w góry. Była tam wcześniej ze swoją młodszą siostrą, którą teraz może spotykać tylko w snach. W wyniku nieporozumienia chłopak wyrywa dziewczynce napój.  Trwa krótki pościg. Chłopiec podąża za „starszą siostrą" która stara się wspiąć na szczyt uciekając przed nim.

BAKUR
Reżyseria / Direction: Çayan Demirel - Ertuğrul Mavioğlu
Produkcja / Production: www.surelafilm.com   
Turcja 2015, 92 min. / Turkey 2015, 92’ 
Dokument ukazujący od strony partyzantów PKK trwającą od dziesięcioleci podziemną wojnę w Turcji. Jakie jest ich rozumienie państwa i sprawiedliwości? Jak udaje im się przetrwać w górach? W poszukiwaniu odpowiedzi poznamy ludzi, którzy przystąpili do ruchu oporu. Po raz pierwszy zezwolono na wejście do obozów filmowca z kamerą. Zakaz prezentacji filmu podczas Festiwalu Filmowego w Istambule wywołał protest przeciwko cenzurze i doprowadził do odwołania konkursu filmowego. 

DYING FOR THE SUMMIT / MORIR POR LA CIMA
Reżyseria / Direction: Pablo Martín  
Produkcja / Production: www.cervinoproducciones.com  
Hiszpania 2016, 78 min. / Spain 2016, 78’ 
Kto ma decydować jak powinniśmy żyć? Carlos Suarez, jeden z najbardziej uznanych sportowców opowiada jak w wieku 14 lat wybrał życie pełne wyzwań i przygód. Pokazuje nam inny sposób patrzenia na życie jako ciągłą próbę, w której największym wyzwaniem jest żyć zgodnie z tym, co naprawdę czujemy.

EIGHT AND A HALF CIRCLES  / OSEM KROGOV IN POL 
Reżyseria / Direction: Gregor Kresal
Produkcja / Production: Sfinga Pro , www.vimeo.com/sfinga
Słowenia 2016, 38 min. / Slovenia 2016, 38’ 
Psychologiczny dramat opowiada historię profesjonalnego wspinacza górskiego, którego marzenia doprowadziły do frustracji. To ilustracja dziewięciu kręgów Piekła Dantego. Bohater jest tak samolubny, skupiony na sobie i nieusatysfakcjonowany z obranych celów, że nie zauważa najważniejszych rzeczy w życiu. W całej serii chaotycznych wydarzeń, które rozgrywają się na przestrzeni trzech tygodni sierpnia 2008 roku, jego życie wywróci się do góry nogami. Czy wreszcie zrozumie przesłanie natury? Prawdziwa historia słoweńskiej wyprawy Muztagh Tower z 2008 roku, która zakończyła się katastrofą.

EILAND
Reżyseria / Direction: Kuesti Fraun
Produkcja / Production: mobtik
Niemcy 2016, 3 min. / Germany 2016, 3’ 
Krótko o filmie: „Żyj tak, jakby każdy twój dzień miał być tym ostatnim. Pewnego dnia właśnie tak będzie...” (Muhammad Ali).  

FIRST LEY 
Reżyseria / Direction: Wojtek Kozakiewicz
Produkcja / Production: www.wojtekozakiewicz.com
Polska 2016, 4 min. / Poland 2016, 4’
Mateusz Haładaj po skompletowaniu jedenastu dróg o trudnościach 9a i większych pracuje nad swoim kolejnym projektem: krótką i boulderową drogą First Ley o wycenie 9a+, znajdującą się w Margalefie w Hiszpanii.

GIRLS FOR GIRLS
Reżyseria / Direction: Wojtek Kozakiewicz
Produkcja / Production: www.wojtekozakiewicz.com  
Polska 2014, 3 min. / Poland 2014, 3’
G4G to projekt angażujący cztery slacklinerki i highlinerki z różnych krajów, które dzielą się swoją pasją z nadzieją na popularyzację i zachęcenie kobiet do uprawiania slacklinu oraz promocji stylu życia, który jest z nim związany.

MAR ALVAREZ. NO LOGO
Reżyseria / Direction: Jon Herranz
Produkcja / Production: Gerard Peris – Namuss Films
Hiszpania 2016, 8 min. / Spain 2016, 8’ 
Latem 2014 roku, Mar Álvarez, jako piąta kobieta na świecie, zrobiła drogę o trudnościach 9a. Przejście to zrobiło na wszystkich jeszcze większe wrażenie, ponieważ Mar nie jest profesjonalnym wspinaczem i pracuje na pełen etat. Ostatnio przeszła drugą drogę o trudnościach 9a „Esclatamasters", czym ugruntowała swoją pozycję wśród najsilniejszych wspinaczy. Pomimo tego, od dawna stara się znaleźć sponsora i spełnić swoje marzenie, żeby móc się wspinać na pełny etat.

MONGOLIAN RHAPSODY
Reżyseria / Direction: Paddy Hayes
Produkcja / Production: Laura Ní Cheallaigh   
Irlandia 2015, 39 min. / Irland 2015, 39’ 
Skrzypek Daire Bracken grający tradycyjną irlandzką muzykę wyrusza na pielgrzymkę rozległymi równinami Mongolii, gdzie odkrywa tamtejszy ekosystem i nomadzką kulturę.  

OBSESJA
Reżyseria / Direction: Wojtek Kozakiewicz i Jacek Matuszek
Produkcja / Production: www.wojtekozakiewicz.com; www.jacekmatuszek.com
Polska 2016, 6 min. / Poland 2016, 6’
W 2015 roku Łukasz Dudek pracował nad autorskim projektem w Kusiętach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Boulder „Obsesja”, wyceniany na 8C, jest najtrudniejszy boulderem w Polsce i najtrudniejszym pokonanym do tej pory przez Polaka.

PAPICHULO
Reżyseria / Direction: Wojtek Kozakiewicz
Produkcja / Production: www.wojtekozakiewicz.com  
Polska 2016, 4 min. / Poland 2016, 4’
Historia o Piorktu Schabie, 20-letnim wspinaczu z Krakowa pracującym nad swoją pierwszą 9a+, drogą Papichulo w Olianie w Katalonii w Hiszpanii. Piotrek jest drugim Polakiem, który przeszedł drogę wspinaczkową o takiej trudności.

SNOWGLOBE
Reżyseria / Direction: Laure Muller-Feuga
Produkcja / Production www.snowglobethefilm.com 
Francja 2016, 13 min. / France 2016, 13’
Epicka podróż przez górskie wody. Podróż człowieka do źródeł w których odnajduje zabawkę dziecka. Film opowiada o tym jak kruche są górskie zasoby wodne.

TASHI’S TURBINE
Reżyseria / Direction: Amitabh Joshi
Produkcja / Production: www.wojtekozakiewicz.com  
Nepal 2014, 57 min. / Nepal 2014, 57’
Budująca opowieść o próbie rozwinięcia odnawialnej i zrównoważonej energii wiatrowej w małej wiosce. Historia zaczyna się od przyjaźni między Tashim Bistą i Jeevanem, którzy podróżują z Katmandu do Namdoku w nadziei na zbudowanie silniejszego Nepalu. Na  razie stawiają turbiny wiatrowe.

TERRA INCOGNITA
Reżyseria / Direction: Claudio Pesenti
Produkcja / Production: Mountain Explorers
Włochy 2016, 3 min. / Italy 2016, 3’
Ziemia jest jedną z planet rozrzuconych we wszechświecie. Zbliżając się do niej odkrywamy człowieka, który szuka prawdy poprzez działanie. Alpinizm w szczególności jest idealnym przykładem głębokich poszukiwań, ponieważ łączy działanie z kontemplacją. Stąd postrzeganie naszej planety i nas samych jako nieznanych lądów do odkrycia.

THE MEANING OF MOUNTAIN  / 산의 남자
Reżyseria / Direction: Lee Seong-jae
Dystrybucja / distribution: Ulju Mountain Film Festival
Korea 2015, 30 min. / Corea 2015, 30’
Woo-Chul mieszka w mieście skąd postanawia pójść w góry, żeby odkopać dziki żeń-szeń, którego jego chory ojciec od dawna nie przyniósł. Chociaż ojciec chce zobaczyć ten cenny żeń-szeń przed śmiercią, Woo-Chul zamierza go sprzedać żeby spłacać zaległe długi. Nie może znaleźć żeń-szenia i wraca z powodu kontuzji. Trzymając pudełko z prochami ojca, Woo-Chul ponownie wspina się na górę.

TADEUSZ GĄSIENICA GIEWONT. BEZ ALE. 
Reżyseria: Robert Żurakowski i Bartosz Szwast
Produkcja: G&B Art Robert Żurakowski
Polska 2016 / Poland 2016 
Dokumentalna opowieść o życiu i dokonaniach znanego zakopiańskiego przewodnika, ratownika tatrzańskiego, aktora i  muzyka. Film ukazuje czas kampanii wrześniowej, w której bohater uczestniczył jako obrońca Lwowa skąd trafił do łagrów, a także powojenne czasy trudnej i mozolnej pracy Tadeusza w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu ratunkowym. Znakomita muzyka góralska stanowi piękne tło dla wypowiedzi bliskich i  znajomych bohatera, wybitnych znawców regionu i góralszczyzny. Film jest drugim odcinkiem Tatrzańskiego Szlaku Wspomnień w cyklu filmów dokumentalnych według autorskiego pomysłu Roberta Żurakowskiego, którego celem jest przywołanie i podtrzymanie pamięci o postaciach ważnych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Inspiracją dla powstania Tatrzańskiego cyklu jest Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas