Filmy pozakonkursowe

Dodano: 20.8.2015

Pokazy filmowe 11.SzFG 2015

Prezentujemy filmy w sekcji pozakonkursowej - projekcje oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami. 18 filmów z Austrii, Belgii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski, Włoch, Ukrainy i USA.

*Projekcje filmów pozakonkursowych w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

ALWAYS ABOVE US
Reżyseria / Direction: Dave Mossop and Eric Crosland
Produkcja / Production: www.sherpascinema.com
Kanada 2014, 13 min. / Canada 2014, 13’

W 1999 roku, na wyprawie w Tybecie, Conrad Anker i Kris Erickson stracili dobrego przyjaciela i towarzysza wypraw, Alexa Lowe'a. Lawina o mały włos nie porwała również Conrada. Żeby upamiętnić Alexa, Conrad i Kris otwierają i prowadzą Nutcrackera - nową drogę lodową w kanionie Hyalite w Montanie.


MAN OF THE THREE PEAKS CHRISTOPH HAINZ    
Reżyseria / Direction: Markus Frings
Produkcja / Production: www.mediaart.tv
Włochy 2014, 38 min. / Italy 2014, 38’

 Christoph Hainz nie jest człowiekiem wielu słów, woli się wspinać. Z Markusem Fringsem postanowili zrealizować nieco inny film górski - portret wyjątkowego sportowca będący "hołdem dla najpiękniejszych gór świata", Dolomitów. Hainz wspina się północną ścianą Eigeru, a także w Arco, lodowych ścianach Höhlensteintalu i drogą Comiciego w rejonie Tre Cime. Ważnym wątkiem filmu jest samotne przejście północnej ściany Cima Grande bez asekuracji. W zaledwie 48 minut Christoph Hainz dociera do szczytu. Oglądamy nie tylko jego wspinaczkę, ale także poznajemy go poprzez wypowiedzi jego przyjaciół i partnerów wspinaczkowych, którzy próbują poznać tajemnicę tego wyjątkowego alpinisty.


DISCOVER MOSEN BRUNO
Reżyseria / Direction: Maxi Campo
Produkcja / Production: Maxfilms Producciones
Dystrybucja/Distribution: Promofest
Hiszpania 2015, 29 min. / Spain 2015, 29’

Richard, młody Amerykanin, wybiera się w Pireneje z kamerą w poszukiwaniu informacji o przygodach Mosen Bruno Fierro, legendarnego bohatera, o którym opowiedziała mu babcia.  Doświadczenia z tego wyjazdu zmienią jego życie na zawsze. 


THE FALL
Reżyseria / Direction: Andreas Thaulow
Produkcja / Production: www.spaett.no
Norwegia 2014, 15 min. / Norway 2014, 15’

Agnes i Ragnar, młoda para pod trzydziestkę, planuje wspiąć się na górę w północnej Norwegii. W śmiertelnie niebezpiecznej sytuacji, gdzie zaufanie jest podstawą, związek zostaje wystawiony na próbę, kiedy Agnes ujawnia niewygodną tajemnicę Ragnara.


THE FROZEN TITANS

Reżyseria / Direction: Bryan Smith, David Pearson
Produkcja / Production: Red Bull Media House
Kanada 2014, 52 min. / Canada 2014, 52’

Opowieść o Willu Goddzie, który przesuwa granice sportu dzięki swojej wyobraźni i poświęceniu. Unikatowe formacje lodowe w Helmcken Falls (Kolumbia Brytyjska) zapewniają wspaniałe tło i stanowią ostateczne wyzwanie. Uważana za największe wyzwanie dla wspinaczy lodowych i mikstowych na świecie , ta 140-metrowa jaskinia jest mrożącym krew w żyłach kompleksem gigantycznych sopli. Przejście jej stało się obsesją Gadda i jednym z największych wyzwań we współczesnej wspinaczce lodowej.


IN MY FOOTSTEPS, A JOURNEY TO THE OTHER AFGANISTAN

Reżyseria / Direction: Eloise Barbieri
Produkcja / Production: Eloise Barbieri
Włochy 2015, 57 min. / Włochy 2015, 57

W Afganistanie jest taka dolina, gdzie nigdy nie dotarła wojna: Wakhan. To pas ziemi, rozciągający się w wysokich górach. Tutaj, w najbardziej odległych wyżynach Pamiru żyją ostatni kirgiscy nomadzi. Ci sunniccy pasterze, którzy kiedyś podróżowali swobodnie po całej Azji Środkowej teraz żyją na wysokości ponad 4000 m, z dala od cywilizacji. Przez dwa zimowe miesiące, Europejka mieszka z nimi w obozie. Przybywa tam z wielkimi oczekiwaniami, ale te zostają szybko stłumione. W miarę upływu czasu zaczyna obserwować swoich gospodarzy pozbywając się uprzedzeń. Film jest dyskretnym spojrzeniem na nieznany świat. Reżyserka pozostaje obserwatorem, ale dzięki swojej wrażliwości pokazuje obawy i nadzieje ludzi, którzy nie są dostrzegani przez współczesny świat.


KRASNA MALANKA

Reżyseria / Direction: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
Produkcja / Production: www.dovzhenkofilm.com
Ukraina 2013, 52 min. / Ukraine 2013, 52’

“Krasna Malanka” to powieść o ludziach z miejscowości Krasna na rumuńskim terytorium Ukrainy, oraz przygotowaniach do Malanki. To święto jest wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców, zwłaszcza dla młodych ludzi, dla których stanowi ona inicjację. Malanka to karnawał, dziwne pogańskie przedstawienie, w którym każdy ma swoją rolę.


MAM TU JEJ ZDJĘCIE
Reżyseria / Direction: Marek Nowicki
Produkcja / Production: www.dzieje.com.pl
Polska 2013, 27 min. / Poland 2013, 27’

Film opowiada o dramatycznej wyprawie członków krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego do jaskini Wielkiej Litworowej w paśmie Czerwonych Wierchów. Historia sprzed lat opowiedziana przez jednego z uczestników wyprawy jest pretekstem do zadania ważnych pytań wykraczających poza ramy górskiej przygody.


MIEJSCE / THE PLACE
Reżyseria / Direction: Julia Popławska
Produkcja / Production: Studio Munka www.studiomunka.pl
Polska 2015, 15 min. / Poland 2015, 15’

W najwyżej położonym miejscu pracy w Polsce trwa nieprzerwanie nocna obserwacja otaczającego świata. Pracownicy zawieszeni w „Miejscu” poza  czasem i przestrzenią  trwają niewzruszenie na stanowisku pracy mimo przeciwności i zaskakujących sytuacji.


MICA TO GREENLAND
Reżyseria / Direction: Jay MacMillan
Produkcja / Production: www.sherpascinema.com
Kanada 2014, 22 min. / Canada 2014, 22

Zainspirowany małym, niewyraźnym zdjęciem nieznanego szczytu na Grenlandii, Lucas Debari uczynił z niego swoją misję planując wyprawę na nieznany lodowiec. Razem z Johnnym Collinsonem przygotowują się do podróży życia  w Mica, Kolumbii Brytyjskiej, by następnie dołączyć do Hilaree O'Neill i Ralpha Backstroma w poszukiwaniu niezwykłych szczytów Grenlandii.


TALKING TO THE AIR: THE HORSES OF THE LAST FORBIDDEN KINGDOM
Reżyseria / Direction: Sophie Dia Pegrum
Produkcja / Production: www.rareequinetrust.com
USA 2013, 58 min. / USA 2013, 58’
Koń był zawsze kluczowym zwierzęciem w kulturze i duchowości Mustangu w Nepalu. Na wąskiej górzystej granicy z Chinami w zanikającej średniowiecznej kulturze Mustangu, bogactwo mierzy się końmi, a jazda konna jest tak podstawową czynnością jak oddychanie. W tym odległym królestwie w Himalajach, ekscytujące wyścigi konne z festiwalu Yartung są tłem opowieści o  tajnych operacjach CIA z tybetańskimi bojownikami ruchu oporu i konnej ucieczki Dalajlamy przez Himalaje. Historia, opowiedziana przez mieszkańców Mustangu, ukazuje region w obliczu presji globalizacji.


The Silvesterchläuse of Hundwil
Reżyseria / Direction: Michele Trentini
Produkcja / Production: www.museosanmichele.it
Włochy 2014, 12 min. / Italy 2014, 12’

Hundwil, Szwajcaria. Tutaj Nowy Rok obchodzony jest 13 stycznia, ponieważ mieszkańcy odmówili przyjęcia gregoriańskiej reformy kalendarza. Tego dnia wieś odwiedzają przodkowie…


PACIORKI HIMALAJSKIEGO RÓŻAŃCA / Beeds of Himalayan Rosary

Reżyseria / Direction: Wojciech Królikowski
Produkcja / Production: www.tvp.pl 

Polska 2014, 23 min. / Poland 2014, 23’

Reportaż „Paciorki himalajskiego różańca” przedstawia Jerzego Kukuczkę, jednego z najwybitniejszych himalaistów, drugiego człowieka w historii, który zdobył Koronę Himalajów. Życie Kukuczki spina tragiczna klamra… Zdobywanie najwyższych gór ziemi rozpoczyna się od Lhotse, na który wchodzi w 1979 roku, i kończy dziesięć lat później… „Paciorki himalajskiego różańca” to także obraz rywalizacji (w pewnym stopniu wykreowanej przez media) w zdobywaniu Korony Himalajów i Karakorum pomiędzy Reinholdem Messnerem – himalaistą, który jako pierwszy na świecie zdobył wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów (zajęło mu to szesnaście lat i cztery miesiące) a Jerzym Kukuczką (potrzebował na to niespełna ośmiu lat, i wszystkie wejścia na szczyt osiągane były nowymi, nietypowymi drogami lub były to pierwsze zimowe wejścia. Reinhold Messner w telegramie, jaki wysłał do Jurka Kukuczki, gdy ten zdobył swój ostatni  czternasty ośmiotysięcznik (Sziszapangma w 1987 roku), napisał: „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”. Mimo upływu lat, Jurek Kukuczka jest wielki, jego legenda trwa…


SCULPTED IN TIME: The Wise Man

Reżyseria / Direction: Dave Mossop
Produkcja / Production: www.sherpascinema.com
Kanada 2014, 5 min. / Canada 2014, 5’

"Mędrzec" to opowieść o osobistych emocjach Eddiego Huntera związanych z Parkiem Narodowym Banff oraz Mt. Norquay - górą, która była całym jego życiem. Urodził się w 1926 roku,  tym samym,  w którym otwarto pierwszy ośrodek narciarski w Banff, gdzie Eddie jeździ na nartach od ponad 80 lat. Eddie opowiada o minionych czasach, teraźniejszości i o tym, jaki wpływ miały góry na jego życie.


STREIF – ONE HELL OF A RIDE
Reżyseria / Direction: Gerard Salmina
Produkcja / Production: www.planetwatch.at
Dystrybucja/Distribution: Red Bull Media House GmbH
Austria 2015, 98 min. / Austria 2015, 98’

 Od 75 lat, coroczny wyścig Hahnenkamm w Kitzbühel w Austrii kończy się niezapomnianymi triumfami i tragediami. Miasto, naród i cały świat sportów zimowych szaleją na punkcie toczących się na stokach zawodów, a wyścig w dół Streif jest najbardziej oczekiwanym wydarzeniem – to narciarski „Superbowl”. Film przybliża te chwile i przygotowania do nich…


TARPAN: Repainting An Ancient Picture
Reżyseria / Direction: Jen Miller & Sophie Dia Pegrum
Produkcja / Production:Horsefly Filmswww.rareequinetrust.com
USA 2014, 28 min. / USA 2014, 28’

Film opowiada o tym jak próbowano odtworzyć populację tarpanów. Konie te od tysiącleci wędrowały w dzikich stadach po całej Europie, istniały w marzeniach naszych starożytnych przodków, a przedstawienia tych zwierząt widniały na ścianach prehistorycznych jaskiń. Wojny światowe i nieudana inżynieria genetyczna doprowadziły do beznadziejnej sytuacji. Wreszcie dzięki pracy międzynarodowej grupy, w tym polskich stadnin, dzięki pracom holenderskich biologów i niestrudzonym wysiłkom bułgarskiego zespołu udało się  odtworzyć niewielką populację tarpana – jedno małe stado – w odległych górach Europy Wschodniej. Tutaj na konie czekają nowe wyzwania – powrót do stanu dzikości.


THE DELICACY OF the HAIR
Reżyseria / Direction: Jeanlouis Wertz
Belgia 2015, 35 min. / Belgium 2015, 35’

Grupa młodych ludzi wyruszyła na miesiąc do Namibii, żeby odkrywać nowe, nieodkryte obszary boulderingowe. Celem przygody było znalezienie najciekawszych boulderów. Zbadano trzy rejony: Mały Spitzkoppe, Mount Etjo, Bramberg.


UGUMU
Reżyseria / Direction: Franciszek Lubicz-Łapiński
Produkcja / Production: www.16na9.tv
Polska 2015, 21 min. / Poland 2015, 21’

Od 1861 roku odkrywcy z całego świata próbowali zdobyć szczyt najwyższej góry w Afryce. Niektórzy z nich docierali do pokrytego śniegiem szczytu Uhuru, innym nie powodziło się i musieli zawrócić lub tracili życie starając się dotrzeć na „dach Afryki”. Każdego roku prawie 20 000 osób próbuje zdobyć Kilimanjaro. Aż jedna trzecia nie dociera na szczyt z powodu choroby wysokościowej. Wielu jednak wchodzi na wierzchołek i otrzymuje certyfikaty potwierdzające zdobycie góry. Tymczasem o prawdziwych bohaterach tej ryzykownej ekspedycji się nie słyszy. Ci, którzy umożliwiają turystom wspinanie się na wyżyny ‘Kili’, a przez to osiąganie ich celów i marzeń, zawsze pozostają w cieniu, to prawdziwi bohaterowie, zapomniani ludzie, tragarze...

 

 

Pliki do pobrania

Dołącz do nas