Filmy konkursowe

Dodano: 22.8.2011

Jury 2011

Matthias Fanck – przewodniczący jury Robin Ashcroft Luca Bich Wojciech Kliczka Krzysztof Kokoryn
Matthias Fanck – przewodniczący jury
Urodził się w Berlinie, ukończył Akademię Grafiki, Druku i Reklamy. Jego prace często związane są z ochroną natury i środowiska. Zajmuje się również fotografią i rzemiosłem artystycznym. Z zamiłowania ornitolog, brał udział w ekspedycjach do Maroka, Algierii, Turcji, Iranu, Laponii i Karelii, na Syberię, a także w Kaukaz i do Azji Centralnej.

Jego dziadek, doktor Arnold Fanck – twórca pierwszych filmów górskich – pozostawił mu w spadku dorobek, nad którym Matthias Fanck pracuje od 1994 r., a także organizuje wystawy i przeglądy filmów. Dzięki niemu ukazała się limitowana edycja filmów A. Fancka na DVD oraz książka Arnold Fanck. Weisse Hölle, weisser Rausch, 2009 r. (Arnold Fanck, Białe piekło, Biały szał).

Podczas tegorocznych spotkań zobaczymy następujące filmy Arnolda Fancka: Biały szał (1931) i Chmury nad przełęczą Maloja (1924).


Robin Ashcroft
Robin Ashcroft jest dyrektorem Festiwalu Filmów Górskich w Kendal – najważniejszej takiej imprezy na Wyspach Brytyjskich. Wspinać zaczął się w latach 70. w Lake District, gdzie zamieszkał. Od tamtego czasu stał się zapalonym wspinaczem. Uprawia też narciarstwo skiturowe, kajakarstwo, interesuje się rejonami polarnymi.

W 2002 roku został kuratorem pierwszego brytyjskiego muzeum poświęconego alpinizmowi, wktórym zorganizował wystawy: Everest: szczyt świata, Kanczendzonga: dziewiczy szczyt orazekspozycję replik ubrań George’a Mallory’ego. Jest członkiem Alpine Club, klubu Fell and Rock Climbing, a także Królewskiego Towarzystw Geograficznego, wchodzi również w skład zarządu tejorganizacji.


Luca Bich
Ukończył studia na Uniwersytecie Bolońskim (DAMS) na kierunku Antropologia Dokumentalna i Wizualna. W 1992 r. zorganizował Filmontagna - objazdowy przegląd filmów górskich w dolinie Aosty we Włoszech.

Od 1995 r. organizuje Strade del Cinema, międzynarodowy festiwal filmu niemego z muzyką na żywo.

Od 2007 r., wspólnie z Luizą Montrosset, pełni funkcję dyrektora artystycznego nowego festiwalu, Cervino CineMountain Festival.

Jest autorem filmów: Irlandia 12th of July (1977), Leo Gasperl, the elegance of the the turn (2005), Tribute to Patrick Bérhault (2006), La plume de l’ours i Per genti e per ghiacci (2006) oraz Un Menestrel (2010).


Wojciech Kliczka
Absolwent warszawskiej ASP, dyplom zrobił w pracowni plakatu prof. L. Majewskiego.

Jest laureatem Nagrody Prezydenta RP, zdobywał nagrody na festiwalu wideoklipów Yach Film (1999-2001). Tworzy filmy animowane, kampanie społeczne, teledyski oraz teatralną scenografię multimedialną.

Od wielu lat współpracuje z Krzysztofem Kokorynem.


Krzysztof Kokoryn
Malarz i filmowiec, ukończył wydział malarstwa na warszawskiej ASP. W 1993 r. na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa, został także wyróżniony na festiwalu filmów studenckich za film Tingiel Tangiel.

Dwa lata później, na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zdobył nagrodę publiczności za film o Antonim Rząsie pt. Boży drwal. Jest laureatem festiwalu wideoklipów Yach Film w Gdańsku w 1999 i 2000 r. za najlepszą animację (filmy Wzgórze i Zorro, dla zespołu Voo Voo), a w 2001 r. za najlepszy wideoklip dla dzieci (Magiczna załoga, dla Yapy i Magicznej Załogi). Swoje prace prezentował m. in. w Japonii, USA i Niemczech. Projektuje plakaty i jest autorem logo odbywających się w Zakopanem Spotkań z Filmem Górskim.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas