Filmy konkursowe

Dodano: 21.7.2017

Opisy filmów konkursowych 13.Spotkań z Filmem Górskim

21 filmów w konkursie z 10 krajów - zapraszamy na projekcje do Kina Giewont (30 sierpnia - 3 września) i w dużym namiocie na Górnej Równi Krupowej (1 września).

THE BOTANIST
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Maude Plante-Husaruk, Maxime Lacoste-Lebuis
Zwiastun: www.husaruk.com, www.maxll.ca
Kanada 2016, 20 min.  


Po upadku Związku Radzieckiego, Tadżykistan, byłą republikę ZSRR, pochłonęła wyniszczająca wojna domowa. Głód dosięgnął górskiej krainy Pamir, gdzie Raïmberdi, pomysłowy botanik zbudował własną elektrownię wodną, aby pomóc swojej rodzinie przetrwać kryzys.

 

BOYS IN THE BUGS
Reżyseria: Zachary Barr, Nick Rosen, Peter Mortimer
Zwiastun: www.reelrocktour.com
USA 2016, 18 min.  


Matt Segal i Will Stanhope spędzili dziesięć lat wspinając się w najtrudniejszych rysach świata. W dobie elitarnych sportowców, mody na diety i treningi wspinaczkowe, Matt i Will wracają do starej szkoły, w której  mocne ciało i duch zastępują brak planowania i zdrowego stylu życia. Podróżują daleko w kanadyjską dzicz, w okryte złą sławą góry Bugaboo, gdzie szukają największego wyzwania wspinaczkowego – rysy, w której ledwo co mieszczą się koniuszki palców. Podejmują się wspaniałego, wieloletniego wyzwania, które zmieni ich życie.


CLIMBING HIGHER
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: David Čálek
Zwiastun: www.cestavzhuru.eu
Czechy  2015, 100 min.  


Film opowiada o determinacji i pokonywaniu ludzkich granic. Radek Jaroš jest pierwszym Czechem, który skompletował Koronę Himalajów, 14 najwyższych szczytów Ziemi. Radek wyruszył na swój ostatni ośmiotysięcznik z kamerą, dzięki czemu widzowie będą mogli zobaczyć z bliska K2. Najbardziej majestatyczne góry są nagle w zasięgu wszystkich, którzy mogą podziwiają ich wielkość, ale nigdy nie spróbują ich zdobyć.


DODO’S DELIGHT
Reżyseria: Nick Rosen, Sean Villanueva O’Driscoll, Josh Lowell, Peter Mortimer
Zwiastun: www.reelrocktour.com
USA 2016, 28 min.  

 

Wskakujcie na pokład, żeby dołączyć do żeglarskiej wyprawy elitarnych wspinaczy, ku największym ścianom na kole podbiegunowym. Sean Villanueva, Ben Ditto, Nico i Olivier Favresse dokonali wielu niezwykle trudnych pierwszych przejść w odległych górach całego świata, a trudną wspinaczkę uprzyjemniali sobie akompaniamentem muzycznym. Teraz wyruszają na wyprawę życia w stronę potężnych ścian Grenlandii i Ziemi Baffina, płynąc na solidnym statku Dodo's Delight pod dowództwem dziarskiego 79-letniego kapitana Boba Sheptona.

 

DOING IT SCARED
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Matthew Newton
Zwiastun: www.rummin.com
Australia 2016, 12 min.  


18 lat po wypadku, który spowodował niedowład połowy ciała, Paul Pritchard wraca na Totem Pole, aby sprawdzić czy odzyskał sprawność na tyle, żeby ukończyć wspinaczkę. Paul był jednym z najlepszych wspinaczy i alpinistów w latach 80. i 90., znanym z niezwykle trudnych i śmiałych pierwszych przejść. Jest to film o niezwykłym człowieku i jego inspirującej podróży. Pokazuje powrót do zdrowia po poważnej kontuzji i nieustające pragnienie przygody.


FURIA
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Marcello Vai
Zwiastun: www.moebiusfilms.it
Włochy 2016, 73 min.  


Fulvio mieszkał w pięknym górskim środowisku. Kiedy miał 12 lat, stracił matkę i wkrótce potem swoją ukochaną babcię. Został oddany pod opiekę wujostwu, gdzie dorastał w przemocowym otoczeniu: był bity, mieszkał w poprawczaku, palił papierosy, brał narkotyki i pił alkohol. Dwadzieścia lat później postanawia stawić czoła swoim demonom: jeśli uda mu się rzucić narkotyki i alkohol, może zrobić wszystko – najważniejsza jest siła umysłu. Chce wrócić do swoich ukochanych gór i wziąć udział w najtrudniejszym biegu przełajowym na świecie…


HOLY (un)HOLY RIVER
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Jake Norton, Pete McBride
Zwiastun: www.mountainworldZwiastuns.com, www.petemcbride.com
USA 2016, 60 min.  


„Święta (nie)Święta Rzeka” opowiada o najbardziej czczonej i zbezczeszczonej rzece, wielkim Gangesie w Indiach. W 2013 roku reżyserzy filmu podążyli jej nurtem od źródeł do morza, dokumentując jej intensywne piękno i zmagania. Film opowiada historię dychotomii i złożoności rzeki, która jest czczona przez miliard ludzi, od której zależy życie 500 milionów osób, która jest źródłem życia i inspiracji, a także śmierci, zanieczyszczenia i tragedii.


LEKARZE W GÓRACH 

PREMIERA    
Reżyseria: Jerzy Porębski
Zwiastun: www.activelifedvd.pl
Polska 2017, 60 min.  


W akcjach ratowniczych w Tatrach zawsze uczestniczyli lekarze, którzy byli i są członkami TOPR, a także uczestniczyli w większości dużych wypraw himalajskich. Lekarze i ich pacjenci mają wiele historii do opowiedzenia - o złamaniach, hipotermii, odmrożeniach, chorobie wysokościowej, amputacjach, wyrywaniu zębów i szpitalach samobieżnych. To film o lekarzach w górach, dawniej i dziś.


MÓJ CZAS
Reżyseria: Jan Wierzejski
Zwiastun: www.janwierzejski.pl
Polska 2016, 52 min.  

 

Bohaterką filmu jest Magda Łączak - wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest 100 km. Kamera śledzi jej zmagania, przygotowania i treningi. Magda uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. ,,Mój czas” to film zarówno o bieganiu, jak i o dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

 

NARYSUJ MI KOZICĘ DESSINE-MOI UN CHAMOIS
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Véronique, Anne, Erik LAPIED
Zwiastun: www.lapiedfilm.com
Francja 2017, 70 min.  

 

9-latka ciekawi zawód dziadków, którzy niezależnie od pogody obserwują w górach zwierzęta. Colin dołącza do nich w parku narodowym Gran Paradiso. Tu pójdzie do zupełnie innej szkoły. Aby zobaczyć orła królewskiego nie tylko jako maleńką kropkę na niebie i nie wystraszyć kozicy, będzie musiał nauczyć się cierpliwości. Dowiaduje się, jak być dyskretnym, jak rozpoznawać ślady zwierząt, chodzić w rakach i biwakować. Jedno ze zwierząt nie chce się pokazać. Colin wystawia dziadka na próbę. Czy uda im się je zobaczyć?


NAUCZYĆ SIĘ ŻYĆ OD NOWA / UNE VIE A APPRENDRE 

POLSKA PREMIERA    

Reżyseria: Eloise Barbieri 
Zwiastun: www.vanessafrancois.com
Francja/Włochy 2017, 25 min.  


Chociaż w wyniku górskiego wypadku Vanessa Francois straciła czucie w nogach, kontynuuje wspinanie dzięki pomocy przyjaciół, którzy są nie tylko świetnymi wspinaczami, ale wykazują się olbrzymią hojnością i solidarnością. Po udanej wspinaczce na Zodiac w Yosemitach Vanessa postanawia wspiąć się na Grand Capucin – monolit sięgający prawie 4000 metrów n.p.m. w masywie Mont Blanc. Wspinaczka jest dla Vanessy przede wszystkim podróżą do wnętrza samej siebie, podczas której stopniowo zdaje sobie sprawę, że jej prawdziwym więzieniem nie jest jej sparaliżowane ciało, ale góry, których nie chce porzucić.

 

NIEDŹWIEDZIE MIĘSO / LA CARNE DELL’ORSO
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Paolo Giacobbe, Andrea Porcu
Zwiastun: www.facebook.comlacarnedellorso
Włochy 2015, 18 min.


Turyn, rok 1938. Primo Levi i Sandro Delmastro studiowali chemię. Spotkali się na zajęciach laboratoryjnych i choć różniły ich charaktery i pasje, znaleźli porozumienie duchowe. Tak narodziła się przyjaźń, która zakończyła się wspólnymi wspinaczkowymi przygodami. W Alpach doświadczali fizycznego i intelektualnego uczucia wolności, co miało ogromny wpływ na ich przyszłe wybory.

 

PENINSULA MITRE
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Joaquín i Julián Azulay
Zwiastun: www.gauchosdelmar.com
Argentyna 2016, 88 min.  


53 dni pieszej wyprawy na koniec Ziemi Ognistej z 35-kilogramowymi plecakami, do dziewiczych, niezamieszkałych terenów. Bracia chcą surfować na falach w Cape San Diego Lighthouse, gdzie nikt wcześniej nie pływał. Aby tam dotrzeć, pokonują trudną drogę. Dokumentują okolicę i postanawiają podzielić się ekologicznym przesłaniem opartym na prostym, niekonsumpcyjnym stylu życia.


PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ…
Reżyseria: Robert Żurakowski, Bartosz Szwast
Zwiastun: G&B Art. Robert Żurakowski
Polska 2017, 55 min.  

Dokument z cyklu "Tatrzański Szlak Wspomnień", który ma na celu przywołanie i podtrzymanie pamięci o postaciach ważnych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista, himalaista i skialpinista. Film ukazuje też jego prywatną stronę życia, którą trudno było pogodzić z bezgranicznym oddaniem ratownictwu. Piotr był niezwykle barwną postacią, wyróżniającą się na tle szarych czasów PRL oraz silną osobowością, czego dowodził konsekwentnie swoim życiem –  jego biografia mogłaby posłużyć za kanwę kilku scenariuszy filmowych.

 

SAMUEL W CHMURACH / SAMUEL IN THE CLOUDS
POLSKA PREMIERA   

Reżyseria: Pieter Van Eecke
Zwiastun: www.clindoeilfilms.be, www.samuelintheclouds.com
Belgia 2016, 70 min.  


W Boliwii topnieją lodowce. Samuel, stary operator wyciągów narciarskich, wygląda przez okno na dachu świata w Chacaltaya – najwyżej położonym na świecie ośrodku narciarskim (wyżej niż baza pod Everestem). Jego rodzina od pokoleń mieszkała i pracowała w ośnieżonych górach, ale teraz śnieg już nie pada. Podczas gdy naukowcy dyskutują i badają złowrogie zmiany, Samuel modli się do prastarych górskich bóstw. A tymczasem chmury płyną dalej…

 

SUMMITS OF MY LIFE III: LANGTANG  
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Sébastien Montaz-Rosset
Zwiastun: www.lymbus.com
Hiszpania 2015, 52 min.  


"Langtang" to opowieść o podróży do serca Nepalu. W kwietniu 2015 r. ultrabiegacz Kilian Jornet wraz z alpinistą Jordim Tosasem i filmowcem Sébastienem Montaz-Rossetem przygotowywali wyprawę na Everest w ramach projektu "Szczyty mojego życia". Dwa dni przed wylotem trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera uderzyło w Nepal, niszcząc Langtang - ukochaną dolinę Jordiego. Zespół odłożył realizację swojego projektu i pojechał do Nepalu, żeby pomagać w miejscu tak bliskiemu ich sercom. Film "Langtang" to oda do życia, hołd nadziei i poszukiwanie nowych horyzontów.

 

URMILA - MOJA PAMIĘĆ JEST MOJĄ SIŁĄ /  URMILA - MY MEMORY IS MY POWER
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Susan Gluth
Zwiastun: www.susangluth.de
Niemcy 2016, 87 min.  


Marzeniem Urmili jest, by dzieci w Nepalu nie były niewolnikami. Kiedy miała sześć lat, została sprzedana przez rodziców do pracy przymusowej. Po 12 latach odzyskała wolność. Teraz walczy o prawa człowieka w Nepalu. Film pokazuje jej dążenie do sprawiedliwości i osobistą walkę z wewnętrznymi demonami własnej przeszłości. Zanim zacznie podejmować własne decyzje życiowe, będzie musiała przełamać kontrolę, jaką sprawują nad nią najbliżsi.

 

W NIEZNANE / VERSO L’IGNOTO

POLSKA PREMIERA    

Reżyseria: Federico Santini
Zwiastun: www.sdcinematografica.it
Włochy 2017, 73 min.  


Co motywuje człowieka do stawienia czoła pustce? Dlaczego decyduje się zmagać z zimnem, dyskomfortem, niepogodą i ponosić nieludzkie trudy? Trzy lata poświęcone wizjonerskiemu projektowi: zimowemu wejściu na Nanga Parbat - to historia niezwykłej przygody ze spektakularną górską scenerią, ekstremalnymi wyzwaniami i gorzkimi porażkami w tle.

 

WHY NOT

POLSKA PREMIERA   
Reżyseria: Davide Grimoldi
Zwiastun: www.davidegrimoldi.com
Włochy 2017, 17 min.  


Eleonora, podczas wspinaczki lodowej w Val Daone, uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła czucie w nogach. Jej pragnienie powrotu wspinania było tak silne, że po kilku miesiącach rehabilitacji, bez wahania przyjęła propozycję przyjaciół wspólnego przejścia (z użyciem specjalistycznego sprzętu) mitycznej ściany El Capitan w Yosemitach.


WYROK HADWINA / HADWIN’S JUDGEMENT
POLSKA PREMIERA    
Reżyseria: Sasha Snow 
Zwiastun: www.truewestfilms.com
Kanada/Wielka Brytania 2015, 87 min.  


Opowieść o człowieku i naturze oparta na tajemnicy Granta Hadwina i jego walce o pogodzenie się z tym, co uważał za zbrodnię przeciwko światu i ludzkości. Film zainspirowany nagradzaną książką „The Golden Spruce” autorstwa Johna Vaillanta, śledzi wydarzenia, które doprowadziły Hadwina do zniszczenia legendarnego 300-letniego świerku sitkajskiego, świętego drzewa ludu Haida, zamieszkującego archipelag Haida Gwaii, kilkaset kilometrów na południe od Alaski. Film przedstawia psychologiczne zmagania Hadwina, według niektórych – szalone, o tajemniczym i niewiarygodnym zakończeniu.

 


YOUNG GUNS
Reżyseria: Nick Rosen, Josh Lowell, Peter Mortimer
Zwiastun: www.reelrocktour.com
USA 2016, 27 min.  

 

14-letnia Ashima Shiraishi i 15-letni Kai Lightner są przyjaciółmi i liderami nowego pokolenia  przenoszącego wspinaczkę na kolejny poziom. Urodzona w Nowym Jorku Ashima jest najmłodszą osobą i pierwszą kobietą, która pokonała drogi o trudnościach 5.15a i v15. Kai to jeden z nielicznych Afroamerykanów, który osiągnął  mistrzostwo we wspinaczce sportowej już w szkole średniej. Teraz te cudowne dzieci jadą na wybrzeże Norwegii, gdzie czeka na nich legendarna jaskinia z najtrudniejszymi drogami świata.

 

 

Pliki do pobrania

Dołącz do nas