Filmy konkursowe

Dodano: 09.9.2012

Międzynarodowy Konkurs Filmowy 8.SzFG 2012

„Sztuka Wolności” w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza, to film, który jest ważny nie tylko dla Zakopiańskiego festiwalu, i nie tylko dla Polaków. Dokument o pokoleniu polskich alpinistów, którzy pomimo, a w pewnym stopniu dzięki PRL’owskiej rzeczywistości, dokonali swoich największych sukcesów w najwyższych górach świata.
Nagroda Naczelnika TOPR
Za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach – „Vertical Sailing Greenland” w reżyserii Sean’a Villanueva. Pełen życia i energii film, tętniący humorem i muzyką. Wyraziste postaci wprowadzają nas w świat niezwykłych przygód w otoczeniu dzikiej i pięknej przyrody.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego
Za najlepszy film, który pokazuje więź człowieka z naturą - „Erthard Loretan: wdychając zapach nieba” w reżyserii Benoit Aymon. Portret człowieka, który całe życie poświęcił górom. Ten jeden z najwybitniejszych wspinaczy himalajskich unikał rozgłosu medialnego. Jako przewodnik uczył ludzi miłości i szacunku do gór, aż do czasu jego przedwczesnej i tragicznej śmierci w wieku 52 lat.

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane / The Prize of the Mayor of Zakopane
Jury 8 festiwalu filmów górskich w Zakopanem, pragnie przyznać nagrodę Burmistrza Miasta Zakopanego filmowi „Good Bye Tibet” w reżyserii Marii Blumencron za film, który w poruszający sposób pokazuje niebezpieczną drogę do wolności Tybetańskich dzieci. Jesteśmy świadkami tragedii rodzin, które za cenę rozłąki starają się zachować ciągłość tradycji i tożsamość kulturową.

Specjalne wyróżnienie
Jury zdecydowało o przyznaniu specjalnej nagrody filmowi „Verticalemente Demodé” w reżyserii Davida Carrari. Film pokazuje wspinaczkę w oryginalny i ekspresyjny sposób przy zachowaniu eleganckiej i oszczędnej formy i stylu.

Nagroda Publiczności 8.SzFG
Vertical Sailing Greenland
Reżyseria: Sean Villanueva
Belgia 2011, 55’

Nagroda Młodzieżowego Jury
Po obejrzeniu każdego filmu zastanawialiśmy się, czy spełnił nasze kryteria dotyczące jego walorów artystycznych i technicznych, oraz zadawaliśmy sobie najważniejsze pytanie: czy dany obraz w jakikolwiek sposób zmienił coś w naszym postrzeganiu świata. Wszystkim tym oczekiwaniom sprostał film "Goodbye Tibet" - niesamowita opowieść o dzieciach wysyłanych przez matki w podróż przez Himalaje do indyjskiej wioski, w której mogłyby dorastać w duchu tradycji tybetańskiej, co okazuje się niemożliwym w ich ojczyźnie. Dokument zawierał nagrania wypowiedzi bohaterów przedstawianych zdarzeń. Zaimponowało nam to, że materiał powstawał przez 10 lat, przez co w ciągu kilkudziesięciu minut możemy prześledzić drogę życia dzieci zmuszonych do opuszczenia kraju od pierwszych dni wędrówki, po próg dorosłego życia, w którym decydują się pokierować swoim losem tak, by pomóc ojczyźnie. Kolejnym powodem, dla którego nagrodziliśmy "Goodbye Tibet" jest wyjątkowy sposób, w jaki został ukazany dramat wieloletniego konfliktu Tybetańczyków z chińskimi władzami, mianowicie z perspektywy najmłodszych uchodźców i ich przewodników.


Opisy 27 filmów, które wzięły udział w konkursie zamieszczamy poniżej:

A LA VITA! OSTATNI Z DRWALI
Reżyseria: Sandro Gastinelli, Marzia Pellegrino
Produkcja: STUDIOUNO
Włochy 2010, 83 min

Zachodnie Alpy. Grupa przyjaciół postanawia odtworzyć dawną pracę drwali. Ubrani w tradycyjne stroje, przy wsparciu i doświadczeniu Barba Ninu – ostatniego wielkiego drwala z tamtejszych terenów górskich, wyruszają do lasu. Wszystkie czynności wykonują wyłącznie przy użyciu dawnych narzędzi: ścinają drzewa bukowe i kasztanowce, przygotowują miejsca do wycinki i składu drzew. Na własnych barkach odczują ciężar drewnianych bali, transportowanych przy pomocy stalowych lin, bez użycia maszyn.


BRACIA HUBEROWIE
Reżyseria: Jens Monath
Produkcja: ZDF German Television
Niemcy 2011, 43 min

Przed nimi wielki cel – droga, którą sami nazwali „Karma”, czyli przeznaczenie. Słynni bracia Alexander i Thomas Huberowie znów wyruszają razem na szczyt. Przezwyciężywszy poważne problemy zdrowotne, szykują się do ostatecznego zwycięstwa. Nigdy wcześniej nie opowiedzieli tak wiele o swoim życiu, które wiodą na krawędzi.


CLIMBING ELEMENTS

Reżyseria: Christof Strobl
Produkcja: Florian Klingler, Red Bull Media House GmbH
Niemcy 2011, 52 min

Kilian Fischhuber, znakomity austriacki wspinacz, podejmuje największe wyzwania w swojej karierze. Pięciokrotny mistrz świata w bouleringu pokaże na co go stać w Rocklands w Południowej Afryce, na granitowych ścianach w Zillertal i w niekończących się łańcuchach górskich regionu Wilde Kaiser. Ekstremalny wspinacz odkryje przed nami nowe ściany, opowie o początkach swojej kariery i życiu profesjonalisty, który całkowicie poświęca się wspinaniu.


ENCORDADES

Reżyseria: Gerard Montero
Produkcja: Alkimia Produccions
Hiszpania 2011, 52 min

Pięć kobiet, pięć pokoleń i jedna pasja. Film jest spojrzeniem na rolę kobiet w sporcie i w kulturze, poczynając od lat czterdziestych. Alpinistki z Katalonii reprezentujące kilka pokoleń, dzielą się z widzami swoją pasją do gór i zabierają ich w podróż przez historię hiszpańskiego alpinizmu. One same wielokrotnie przekraczały różnorodne bariery i wymykały się stereotypom.


ERHARD LORETAN: WDYCHAJĄC ZAPACH NIEBA
Reżyseria: Benoit Aymon
Produkcja: Radio Télévision Suisse – Emission “Passe-moi les jumelles”
Szwajcaria 2011, 52 min

Erhard Loretan, szwajcarski przewodnik górski, zginął 28 kwietnia 2011 roku, w dniu swoich 52 urodzin podczas wspinaczki z klientem na grani Grünhorn (4043 m), w Alpach Berneńskich. Jako trzeci człowiek na świecie, po Reinholdzie Messnerze i Jerzym Kukuczce, zdobył wszystkie z czternastu ośmiotysięczników. Był jednym z tych wspinaczy, którzy zapisali się na najpiękniejszych kartach historii alpinizmu. Dokument powstał jako hołd dla tego niezwykłego człowieka, pokazanego w całej jego wielkości i kruchości.


ESPUI
Reżyseria: Anna Soldevila
Produkcja: Anna Soldevila
Hiszpania 2011, 61 min

Bardzo osobista, nostalgiczna podróż reżyserki do przeszłości, do rodzinnego miasteczka położonego w Pirenejach, w Katalonii. Espui zmieniło się nie do poznania, głównie za przyczyną budowy dużego turystycznego kurortu. Powstało pole golfowe, przygotowano stoki i wyciągi narciarskie, otwarto sklepy i zbudowano osiedla dla ponad 5 tysięcy mieszkańców. Zmiany rozpoczęły się w okresie hiszpańskiego boomu budowlanego. Spekulanci dotarli do najbardziej odległych zakątków naszej planety, niszcząc wszystko, co napotkali na swojej drodze: bajkowe krajobrazy, wielopokoleniowe tradycje i sposób postrzegania świata, jako bytu zakorzenionego w lokalnej tożsamości. Również Espui nie oszczędzono. Kiedy skończył się popyt na mieszkania, wiele budynków pozostawiono w stanie surowym. Dzisiaj miasteczko otaczają betonowe ściany i niedokończone apartamentowce. Film jest rezultatem dwunastu lat nagrań.


FIRST ASCENT: THE IMPOSSIBLE CLIMB
Reżyseria: Peter Mortimer, Nick Rosen i Josh Lowell
Produkcja: Peter Mortimer, Nick Rosent i Josh Lowell
USA, 2010, 24 min

Wspinaczkowa gwiazda Chris Sharma podejmuje się największego wyzwania w swojej karierze: przejścia 90-metrowej drogi w wapiennej grocie na Mont Clark w Newadzie. Chris zawiśnie na jednym palcu, będzie skakał do miniaturowych chwytów i zaliczał 30-metrowe loty, podejmując próby pierwszego przejścia najtrudniejszej drogi skalnej na świecie.


GOOD BYE TIBET
Reżyser: Maria Blumencron
Produkcja: Jörg Bundschuh, KICK Film GmbH
Niemcy 2010, 90 min

Historia wydarzeń, jakie zaszły na przełęczy położonej w Himalajach na wysokości 6000 metrów, na granicy Tybetu z Nepalem. Dla tysięcy Tybetańczyków przełęcz była bramą do wolności, dla wielu innych stała się śmiertelną pułapką. Bohaterem filmu jest Kelsang Jigme, słynny przewodnik, który pomagał uchodźcom przedostawać się przez góry z Tybetu do Nepalu. Poznamy historię sześciorga dzieci wysłanych na śmiertelnie niebezpieczną przeprawę przez najwyższy łańcuch górski świata. Tę dramatyczną decyzję podjęli ich rodzice, którzy zostali w Tybecie. Jest to opowieść o zniewoleniu i torturach, a zarazem o miłości, która nie zna granic. Historia pokrewnych dusz, która powstawała na przestrzeni wielu lat, a jej bohaterami były dzieci, ich matki, przewodnicy i reżyserka filmu.


JAK PĘKNIĘTY KSIĘŻYC
Reżyseria: Marcos Negrao i André Rangel
Produkcja: Enigma Filmes
Brazylia 2010, 52 min

Pod wpływem zmian klimatycznych, w zachodnich Himalajach wysycha coraz więcej rzek, a doliny przekształcają się w pustynne tereny. Stary pasterz Sonam obserwuje, jak zmienia się na niekorzyść jego życie. Rodzina koczowników przemierza doliny himalajskie, przemienione w nieprzyjazną pustynię. - Zastanawiasz się pewnie dlaczego żyjemy w takim miejscu - mówi Sonam. - To jest ziemia naszych przodków, nasza ziemia.

Sonam jest jednym z nielicznych himalajskich nomadów. Wierny stylowi życia przodków, bezsilnie patrzy jak żyzne niegdyś doliny zamieniają się w pustynię. Tymczasem jego syn buntuje się, bo nie chce żyć w miejscu, które dla jego pokolenia jest już stracone. Nie można jednak bez skrupułów porzucić krainy, z której się pochodzi. - Niektórzy już postanowili odejść - mówi o pobratymcach Sonam - Tutaj byli bogaczami, lecz w mieście czekało na nich tylko cierpienie.


JON POD WIATR IDĄCY
Reżyseria: Corto Fajal
Produkcja: Arwestud
Francja/Szwecja 2011, 77 min

Wraz z Jonem, pasterzem reniferów, odkryjemy specyfikę życia nomadów, którzy za kołem podbiegunowym szukają równowagi między tradycyjnym a współczesnym stylem życia. Przemierzając lasy parku narodowego Sarek, leżącego w północnej Szwecji, poznamy wesołe i smutne chwile z ich życia. W ciepłym głosie Jona wyczuwalny jest spokój, a jego filozofia życiowa, pełna treści i prostoty, może stać się inspiracją również dla nas.


KUKUCZKA
Reżyseria: Jerzy Porębski
Producent : Artica Production Sp. z o.o.
Polska 2011, 46 min

Jerzy Kukuczka - jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, drugi zdobywca Korony Himalajów. Legendarny wspinacz, który zginął w roku 1989 na Lhotse. Czym się wyróżniał? Co wniósł do światowego himalaizmu? Jak go widzą i wspominają inni wybitni himalaiści i najbliższa rodzina? Jakie były i są obecnie cele i motywacje w górach wysokich? Czy w obecnej dobie Jerzy Kukuczka może być wzorem dla innych? Góry, przygoda czy komercja? Na te wszystkie, niełatwe pytania, próbuje odpowiedzieć Jerzy Porębski w swoim filmie.


MERCÚŇ
Reżyseria: Martin Jurza
Produkcja: Academy of Art in Banska Bystrica
Słowacja 2012, 15 min

Pavel Ballo jest światowej sławy zoologiem, przyrodnikiem i jedynym na świecie ekspertem od świstaków tatrzańskich. Od 15 lat pracuje dla słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, monitorując zagrożone gatunki zwierząt. To dzięki jego wysiłkom świstaki wróciły w rejon Tatr Bielskich. Film przedstawia kochającego ojca i męża, który zostaje sam - dzieci dorosły, a żona wyjechała za granicę do pracy. W tej sytuacji Pavel postanawia wrócić do swoich świstaków. W Žiarskiej Dolinie wyczekuje na ich wyjście z nor. Spędza wiele dni w ekstremalnych warunkach pogodowych, musi uważać na niedźwiedzie i schodzące lawiny. Podejmuje duże ryzyko, choć nie ma pewności, że jego świstaki przetrwały ciężką zimę.


MILCZENIE ŚNIEGU
Reżyseria: Jan van den Berg, Pipaluk Knudsen-Ostermann
Produkcja: Jan van den Berg
Holandia 2011, 71 min

Obszar Arktyki to znakomity przykład nienaruszonego piękna przyrody: nieskończone bezludzie, na którym tylko nieliczni potrafią przeżyć. Jednak to właśnie tutaj, gdzie przyroda urzeka urodą, kumulują się niebezpieczne dla zdrowia pestycydy. Młoda Inuitka wyrusza w podróż przez trzy kontynenty, by odkryć źródła chemicznych zanieczyszczeń jej rodzinnej ziemi. W swej podróży przekonuje się, że konflikt interesów pomiędzy krótkofalowymi zyskami i długoterminowymi rozwiązaniami w rolnictwie, przemyśle i ochronie zdrowia, dotyczy zarówno Azji, Ameryki Południowej, jak i Afryki. Ostatnie zmiany zachodzące w Arktyce są niepokojącą zapowiedzią skutków zanieczyszczeń o charakterze strukturalnym w środowisku naturalnym całego świata.


MOONFLOWER

Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: Posing Productions
Wielka Brytania 2011, 38 min

Siądźcie wygodnie i dajcie się zabrać na tę niesamowitą wspinaczkę. Kamera podąży za najlepszymi brytyjskimi alpinistami Jonem Bracey`em i Mattem Hellikerem. Chcąc uczcić pamięć zmarłego przyjaciela Julesa Cartwrighta, wybiorą się jego śladami na oszałamiającą i niezapomnianą nową drogę na północnym filarze Mount Hunter - The Moonflower na Alasce. Będzie to wspinaczka przez najbardziej strome i najzimniejsze odcinki filara w wykonaniu gotowych na wszystko wspinaczy. Próby ukończenia drogi przed nieuchronnie zbliżającym się oziębieniem będą podejmować aż do skrajnego wyczerpania. Zmagania Brytyjczyków zakończyły się sukcesem - zrobili nową drogę The Cartwright Connection, wycenioną na 6 (M6, AI6, 5.8, A2), co jest najwyższym stopniem w skali wspinaczkowej na Alasce. Wyprawę zarejestrowali sami wspinacze, a nakręcone przez nich zdjęcia dają nam szansę na obejrzenie wspinaczki na najwyższym poziomie.


NIE TAK DALEKO

Reżyseria: Hervé Barmasse
Producent: ASD – LES YEUX DU MONT CERVIN
Włochy 2012, 35 min

Hervé Barmasse dorastał u podnóża Matterhornu i wpinał się w górach całego świata, od Alp po Pakistan i Patagonię. Po licznych podróżach uświadomił sobie, że wartość przeżywanego doświadczenia bardziej zależy od sposobu postrzegania gór przez wspinacza niż od obranego przezeń celu. Dzisiaj przygodę możemy znaleźć tuż za progiem własnego domu, a dla Hervé tym domem jest to Dolina Aosty. Wystarczy wybrać mniej popularną porę roku, podjąć ryzyko i wysiłek, a przede wszystkim odkrywać góry z pasją, pozwalając ponieść się wyobraźni. W roku 2011 Hervé wybrał trzy najważniejsze góry w swojej dolinie, a zarazem najwyższe szczyty Alp – Mont Blanc, Monte Rosa i Matterhorn i poprowadził na nich trzy nowe drogi: jedną ze swymi baskijskimi przyjaciółmi, Ikerem i Eneko Pou, drugą ze swoim ojcem Marco i ostatnią solo. Film w pełni oddaje ducha, jaki towarzyszył wszystkim tym przygodom relacjonowanym na żywo z lewego filaru Brouillardna na Mont Blanc, południowo-wschodniej ściany Punta Gnifetti w masywie Monte Rosa i Picco Muzio na Matterhornie. Na tej drodze Hervé podejmował duże ryzyko podczas solowej wspinaczki na drodze o znacznych trudnościach.


OPOWIEŚCI O TATRZAŃSKICH SZCZYTACH
Reżyseria: Pavol Barabáš
Producent: Radio i Telewizja Słowacka & K2 studio
Słowacja 2011, 52 min

Wysokie Tatry są symbolem Słowacji i miejscem ucieczki dla wszystkich poszukujących spokoju i ukojenia duszy. Ich wyjątkowy klimat i majestat potrafią całkowicie zawładnąć człowiekiem. Próg ich królestwa należy przestępować z pokorą i szacunkiem. Fałsz i duma nie są tam tolerowane. Kto chce je zdobyć, zobaczy tylko ich kamienną twarz. Tym, którzy wolą z pokorą przyjąć ich naukę, uchylą rąbka swej tajemnicy… Piękna sceneria tego dokumentu jest zaproszeniem do wspólnych wspinaczek na najpiękniejsze szczyty Tatr.


PIERWSZE AFGAŃSKIE ZAWODY NARCIARSKIE
Reżyseria: Hans-Urs Bachmann
Producent: Halsundbeinbruch Film
Szwajcaria 2011, 17 min

Eksperyment rozpoczął się wiosną 2011 z inicjatywy dwóch szwajcarskich dziennikarzy, alpinistów i narciarzy, którzy postanowili zorganizować pierwsze zawody narciarskie w Afganistanie. Miejscowość Bamiyan leży 200 km od Kabulu na płaskowyżu otoczonym pięciotysięcznikami. Przez ostatnie dziesięciolecie, góry i obecność sił zbrojnych chroniły tamtejszą ludność przed wojną i Talibami. Jednak realizacja pomysłu dziennikarzy nie była prosta, a wręcz wydawała się niemożliwa, ponieważ przez ostatnie 30 lat rejon ten nie należał do bezpiecznych. Jednak wbrew wszelkim przeciwnościom, dwunastu zdeterminowanych młodych mężczyzn stanęło na starcie zawodów po zaledwie dwóch tygodniach nauki jazdy na nartach. Nieoczekiwanie wszyscy bezpiecznie dotarli do mety! Pierwsze Afgańskie Zawody Narciarskie cieszyły się dużym zainteresowaniem telewizji, ponieważ z Afganistanu wreszcie mogły dotrzeć radosne wiadomości dotyczące wydarzeń sportowych.


PODARUJ KWIATY REBELIANTOM

Reżyseria: Jesús-Ángel Prieto
Produkcja: Lukimedia
Hiszpania 2012, 80 min

Hipisi czy wizjonerzy? Ponad 30 lat temu w małym miasteczku w górach Katalonii osiadła międzynarodowa grupa ludzi, chcących zająć się uprawą i hodowlą, co miało umożliwić im samowystarczalność. Byli to: Amerykanin Jim, Eulalia - uczennica przyzakonnej szkoły z Barcelony czasów generała Franco, Nico - Holender, który eksperymentował ze wszystkimi niemal narkotykami czy Suzette – miłośniczka przyrody ze Szwecji. Nieliczni już mieszkańcy odległej, położonej na wysokości 1250 metrów wioski Ossera, dziwili się na widok młodych, długowłosych ludzi, zamierzających pracować na swoje utrzymanie… Jak dzisiaj wygląda ich życie?


RE: AFGHANISTAN
Reżyseria: Enrico Montrosset
Produkcja: L’EUBAGE SRL
Włochy 2011, 21 min

Czy góry mogą być ucieczką od wojny i biedy? Film jest próbą odpowiedzi na to pytanie w oparciu o historię człowieka, który wierzy w alternatywne rozwiązania. Dzięki realizatorom poznamy zapiski z dziennika Ferdinanda Rollando, przewodnika z Doliny Aosty, który chce nauczyć mieszkańców Afganistanu podstaw narciarstwa.


SIEDEM TYSIĘCY METRÓW NAD POZIOMEM WOJNY

Reżyseria: Louis Meunier
Produkcja: Taimani Films
Afganistan 2011, 52 min

Afganistan kojarzy się przede wszystkim z konfliktami zbrojnymi, terroryzmem i różnorodnymi zagrożeniami. Zanim jednak ten kraj ogarnęła wojna, słynął on z gościnności Afgańczyków i pięknej przyrody. Na szczycie Noszaka, najwyższego szczytu Afganistanu (7 492 m), nigdy nie stanął obywatel tego kraju. Malang, Afiat Khan, Amrudin i Gurg Ali to młodzi mężczyźni z doliny Wakhan. Łączy ich wspólne marzenie: zostać pierwszymi afgańskimi zdobywcami szczytu i przekazać pokojowe przesłanie dla ich rozdartego wojną kraju. Przed swoją pierwszą wyprawą w góry, nasi bohaterowie muszą się przygotować psychicznie i fizycznie, żeby sprostać wysokości, niedoborom tlenu i trudnym warunkom atmosferycznym. Jeżeli chcą zorganizować wyprawę, muszą znaleźć sponsorów i przekonać do projektu władze Afganistanu. Realizacja tego szalonego planu będzie trwała dwa lata. Czy czterej bohaterowie sprostają temu wyzwaniu?


SKAZANI NA TATRY

Reżyseria: Bartek Solik
Producent: Tatrzański Park Narodowy
Polska 2012, 4 min 24 sek

Janusz odbywa karę w zakładzie karnym w Nowym Sączu. Razem z innymi więźniami pracuje codziennie, wykonując różne roboty, które zakład karny im „załatwi”. Jednak weekendy to najbardziej szare, smutne i puste dni. – Co widzisz z okna swojej celi, Janusz? pyta zza kamery autor filmu. – Nic. Budynek. – odpowiada skazany. Dlatego praca w Tatrach, jaką zaproponowano w soboty i niedziele kilkudziesięciu skazanym, stanowi dla niego prawdziwą odskocznię. – Czuję się jak na wolności – wyznaje.


SZTUKA WOLNOŚCI
Reżyseria: Wojtek Słota i Marek Kłosowicz
Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza
Polska 2011, 70 min

SZTUKA WOLNOŚCI to jeden z filmów dokumentalnych, tworzących cykl „Przewodnik do Polaków”, zabierający widzów w podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności. Film szuka odpowiedzi na pytanie, czym był fenomen polskiego himalaizmu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy w PRL-u wciąż trwał realny socjalizm. Wbrew trudnej ekonomicznej sytuacji w kraju, Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów. Reżyserzy opowiadają o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty w Himalajach i Karakorum. Pokazują też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w ekstremalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Wszak himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności. W swoim filmie Wojtek Słota i Marek Kłosowicz przybliżają postacie wybitnych himalaistów, m. in. Jerzego Kukuczki, Andrzeja Zawady i Wandy Rutkiewicz.


TANIEC CZASU
Reżyseria: Christian Spencer
Produkcja: Christian Spencer
Brazylia 2011, 22 min

Wyjątkowa podróż w piękną krainę zmieniających się pór roku. Cztery lata zdjęć w górach, położonych na obszarze deszczowych lasów Brazylii nad Atlantykiem zaowocowały ujęciami, w których bujna przyroda zdaje się tańczyć w rytm oryginalnej ścieżki dźwiękowej „Tańca czasu”. Woda i chmury układają się w oryginalne wzory, a ptaki, małpy i węże tańczą w rytm natury. Poznamy zagrożone wyginięciem gatunki: niebieską mniszkę w ptasim tańcu, największą małpę Ameryki Południowej - murika szarego, pięknie upierzoną królówkę brazylijską, sylfika wspaniałego z rodziny kolibrów, brazylijskiego pająka z rodziny Ctenizidae czy pięć gatunków węży. Przyroda i zjawiska w niej zachodzące zachowują naturalną równowagę, a wszystkie jej elementy są współzależne. Film pełen kontrastów i przeciwieństw, uzupełniających się w harmonijnym „Tańcu czasu”.


VERTICALMENTE DEMODE
Reżyseria: Davide Carrari
Produkcja: Davide Carrari
Włochy 2012, 18 min

-To nie jest najtrudniejsza droga na świecie, tylko najtrudniejsza droga „sportowa”, jaką przeszedłem. Historia jej przejścia jest długa, a zaczęła się, kiedy po raz pierwszy zadałem sobie pytanie, jak wyglądają miejsca, w których każdego wieczoru można oglądać zachód słońca. „Eternit” można odnaleźć w opuszczonych i zapomnianych górach, w pół drogi między miejscem mojego przyjścia na świat a miejscami, w których mieszkałem. Ta droga jest „pionowo staromodna”. Tak Maurizio Manolo Zanolla opowiada o swojej motywacji i emocjach związanych z ponownym odkrywaniem drogi, którą przez wiele lat uważał za niemożliwą do przejścia.


VERTICAL SAILING GREENLAND

Reżyseria: Sean Villanueva
Produkcja: Sean Villanueva
Belgia 2011, 55 min

Czterech alpinistów: Nicolas Olivier Favresse, Ben Ditto, Sean Villanueva i Bob Shepton, kapitan szkockiego pochodzenia, zabiorą nas na wspinaczkowo-żeglarską wyprawę na zachodnie wybrzeże Grenlandii. Mimo trudności jakie przedstawia wybrana przez wspinaczy droga, nie zabraknie żartów i dobrej muzyki, nawet w najbardziej zaskakujących miejscach. Wyprawa została nagrodzona Złotym Czekanem za styl, wysokie techniczne trudności i koleżeńską atmosferę w zespole.


ZAKOCHANY W RYSIACH
Reżyseria: Tomas Hulik
Produkcja: ARTpoint s.r.o
Słowacja 2010, 51 min

Szpiczaste uszy, krótki ogon i ufne spojrzenie – rysia można byłoby pomylić z dużym, domowym kotem. Jednak rysie nie dają się łatwo oswoić, są one tygrysami Europy. Film opowiada o przyjaźni, na którą trzeba było zasłużyć ciężką pracą. Przyjaźń połączyła Milosa Majdę, skromnego, cichego pracownika parku narodowego Mała Fatra na Słowacji i dwa małe rysie, które przyjechały prosto z ZOO. Wszyscy pracownicy parku narodowego mają nadzieję, że przy pomocy Milosa rysie zadomowią się w leśnych ostępach, zasiedlonych niegdyś przez ich dzikich przodków. Film jest efektem dwóch lat pracy Milosa Majdy i Tomasa Hulika, biologa i reżysera filmów przyrodniczych. Czeka nas podróż śladami rodzeństwa rysi, które opuściły ciepły kojec w ogrodzie zoologicznym i mają zacząć życie na wolności.


ZESZYTY

Reżyseria: Alessandro Stevanon
Produkcja: Ezechiele 25:17 Film Production
Włochy 2011, 52 min

Dwie górskie wioski położone w Dolinie Aosty. Mieszkańcy każdej z nich posługują się odrębnym językiem i dialektem, lecz łączą ich wspólne tradycje. Film pokazuje jeden zwyczajny i radosny dzień z życia uczniów dwóch szkół podstawowych. Przyjrzymy się, jak w tej rzeczywistości, wyróżniającej się silnym przywiązaniem do własnej ziemi, umiejscowionej w bajkowej scenerii, mieszkańcy podejmują wysiłki o zachowanie lokalnej tożsamości kulturowej.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas