Filmy konkursowe

Dodano: 09.8.2012

Jury 2012

Bernadette McDonald Krzysztof Kokoryn Mirella Kurkowska Piotr Morawski Dariusz Załuski
Bernadette McDonald
Autorka ośmiu książek o tematyce górskiej, w tym między innymi: “Ucieczki na szczyt”, wydanej przez AGORĘ w 2012, (“Freedom climbers” Rocky Mountain Books 2011); biografii słoweńskiego alpinisty Tomaža Humara („Tomaž Humar”, Random House UK, 2008). Polskie tłumaczenie tej biografii zostanie zaprezentowane przez wydawnictwo Stapis podczas 8.SzFG. Jej pozostałe  książki nie zostały przetłumaczone na język polski: “Brotherhood of the Rope: the Biography of Charles Houston” (The Mountaineers Books, 2007) i „I’ll Call You in Kathmandu: the Elizabeth Hawley Story” (The Mountaineers Books, 2005).

Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, w tym: Boardman Tasker Prize for Mountain Literature i Banff Mountain Book Festival Grand Prize za “Freedom Climbers” w 2011. Bernadette McDonald została wyróżniona włoską ITAS Prize (2010) i indyjską nagrodą Kekoo Naoroji (2009 i 2008) w dziedzinie literatury górskiej. W ubiegłym roku Amerykański Klub Alpejski przyznał jej najwyższe odznaczenie za wybitne osiągnięcia literackie. Była współzałożycielka  i wiceprezes Działu Kultury Górskiej w Centrum Banff. Przez dwadzieścia lat pełniła funkcję dyrektora Festiwalu Filmów Górskich w Banff. Otrzymała następujące nagrody i odznaczenia: Alberta Order of Excellence (2010), the Summit of Excellence Award,  przyznane przez Centrum Banff w 2007, prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej w 2006 i Queen’s Golden Jubilee Medal (2002).

Bernadette ukończyła studia z zakresu  literatury angielskiej i muzykologii, ze specjalizacją z wykonawstwa i teorii analitycznej. Przez dwa lata uczestniczyła w programie muzycznym prowadzonym przez Centrum Kultury w Banff, grającw zespole Fusion 5. Uczyła muzyki prywatnie i w college`u, uczestniczyła w tournée po Europie i Ameryce Północnej. Obecnie Bernadette prowadzi wykłady i spotkania w uniwersytetach, muzeach, na festiwalach i w instytucjach kultury na całym świecie. Jest członkinią międzynarodowego komitetu doradczego National Geographic's Expedition Council. Wolny czas lubi spędzać na wspinaniu, ski-tourach i górskich wycieczkach.


Krzysztof Kokoryn
Malarz i filmowiec, ukończył wydział malarstwa na warszawskiej ASP. W 1993 na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa, został także wyróżniony na festiwalu filmów studenckich za film „Tingiel Tangiel”. Dwa lata później, na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zdobył nagrodę publiczności za film o Antonim Rząsie „Boży drwal”. Jest także laureatem festiwalu wideoclipów Yach Film w Gdańsku w 1999 i 2000  za najlepszą animację (filmy „Wzgórze” i „Zorro” dla zespołu Voo Voo), a w 2001 za najlepszy wideoclip dla dzieci („Magiczna załoga” dla Yapy i Magicznej Załogi). Swoje prace prezentował m. in. W Japonii, USA i Niemczech. Projektuje plakaty festiwalowe i jest autorem logo Spotkań z Filmem Górskim.


Dr Mirella Kurkowska
Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Centrum Europejskim UW, jako historyk idei zajmuje się m.in. kinematografią. Współpracuje z Warszawską Szkołą Filmową Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy, prowadzi na UW zajęcia z historii filmu i problematyki filmoznawczej. Zajmuje się badaniami nad sposobem, w jaki kinematografia kształtowała i kształtuje świadomość historyczną społeczeństwa. Konfrontacja przekazu filmowego z wynikami najnowszych badań historycznych jest dla niej punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad specyfiką dziejów kultury i cywilizacji. Ostatnio w kręgu jej zainteresowań znalazło się zjawisko Bergfilme, niemieckich filmów górskich lat dwudziestych i trzydziestych  XX wieku.


Piotr Morawski
Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim (1977) i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1983). Zrealizował kilkadziesiąt filmów w Studio Filmowym  Kalejdoskop i w Studio Filmowym MediaKontakt.

Ostatnie filmy Piotra to „Amerykanin w PRL-u”,  zrealizowany wspólnie z Ryszardem Kaczyńskim, nagroda główna na festiwalu w Kielcach, Nurt 2009, nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Houston,  Nowym Jorku i Chicago. „Tajne taśmy SB” - film wielokrotnie pokazywany w TVP, także na kilkunastu światowych festiwalach.  Grand Prix na „Rozstajach Europy” 2003, . Lublin. „Tata, I love you” - Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych w 1998.


Dariusz Załuski
Dariusz Załuski jest  absolwentem Politechniki Warszawskiej. Pierwsze wspinaczki w Tatrach, potem wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na  Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w polskich zimowych wyprawach: na Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangma (2003/2004 i 2004/2005) i Nanga Parbat (2006/2007).

Filmowiec-amator, swoje filmy realizuje sam - od zdjęć po montaż. Film o Annie Czerwińskiej „Przypadki pani Ani” (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento i Sofii, został także zakwalifikowany do pokazu finałowego w Banff (2002).

Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Kolejne filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont” i „Annapurna na lekko” zdobywały nagrody m.in. w Ostrawie, Moskwie, Vancouver,  Krakowie, Bratysławie i Lądku Zdroju. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas