Filmy konkursowe

Dodano: 26.7.2015

Filmy konkursowe 11. Międzynarodowego Konkursu Filmowego

21 filmów z Polski, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Nepalu, Niemiec, RPA, Słowacji, Szwajcarii, UK, USA i Włoch. Projekcje filmowe z polskimi napisami.
ALEKSANDER, SYN PASTERZA / ALEXANDRE, FILS DE BERGER    
Reżyseria / Direction: Véronique, Anne et Erik Lapied
Produkcja / Production: www.lapiedfilm.com
Dystrybucja / Distribution: www.lapiedfilm.com   
Francja 2014, 69 min. / France 2014, 69’

Aleksander mieszka w górskiej wiosce i od wczesnego dzieciństwa każde wakacje spędza ze swoim ojcem i ich stadem owiec. Fernand uczy go wszystkiego, co wie na temat górskiego życia. Aleksander musi się nauczyć, jak pracować z psami, rozpoznawać rośliny, łapać owce, chodzić na zakupy do wioski i żyć razem z innymi pasterzami. Na wysokości ponad 2000 m n.p.m., w trudno dostępnych szałasach pod gwiaździstym lub burzliwym niebem, przeżywają wspaniałą przyjaźń z dala od wielkiego świata. Tego lata, zbliżający się Tour de France i lokalny festiwal ożywiają wioskę, ale Aleksander przede wszystkim ma nadzieję zdobyć zaufanie ojca, aby sam mógł wypasać wielkie stado.

CHRIS BONINGTON - ŻYCIE I WSPINACZKA / CHRIS BONINGTON - LIFE AND CLIMBS
Reżyseria / Direction: Vinicio Stefanello
Produkcja / Production: www.sportcourmayeur.com
Dystrybucja / Distribution: www.earthling-prod.net      
Włochy 2014, 22 min. / Italy 2014, 22’

Chris Bonington - jeden z największych alpinistów drugiej połowy XX wieku - wspomina historie i przygody swojego życia, kiedy to odkrywał górski świat i wspinał się w górach całej Ziemi. "Czuję się, jakbym tam jeszcze był..." wyjaśnia Bonington, wspominając  góry i chwile jeszcze tak żywe i obecne w jego umyśle. Jest to punkt wyjścia do podróży i refleksji obejmujących najgłębsze, najbardziej szlachetne, ale również sprzeczne uczucia Boningtona jako alpinisty i człowieka. Jego miłość do żony i dzieci, decyzja, aby żyć dla i z alpinizmu, jego przyjaźnie, ale także podboje oraz ból po utracie tak wielu przyjaciół tworzą historię, wzruszającą i szczerą, o wyjątkowym doświadczeniu i poszukiwaniach, które nigdy się nie kończą, tak jak wszystkie wielkie pasje.

DORASTANIE / COMING OF AGE    
Reżyseria / Direction: Teboho Edkins     
Produkcja / Production: www.steps.co.za
Dystrybucja / Distribution: www.steps.co.za
RPA 2015, 63 min. / South Africa 2015, 63’

Coming of Age to film, dzięki któremu możemy przez 2 lata śledzić losy nastolatków dorastających w odległym południowoafrykańskim górskim królestwie Lesotho. Bardzo niewiele dzieje się w miejscowości Ha Sekake, ale z ich perspektywy są to ważne wydarzenia. Świat wrażliwej Lefy rozpadł się, kiedy jej najlepsza przyjaciółka Senat opuściła wioskę. Ona też musi zdecydować, czy zostać, czy wyjechać w poszukiwaniu lepszego wykształcenia i nowych możliwości. Retabile przez osiem miesięcy w roku wypasa stado bydła na oddalonych terenach. Pomaga mu jego młodszy brat Mosaku, który obserwuje rytuał inicjacyjny, dzięki któremu jego brat wkroczy w dorosłość.  Lato młodości szybko minie, drzwi do dorosłości otwierają się i zamykają.

ECHO / RESUNS
Reżyseria / Direction: Aline Suter, Céline Carridroit  
Produkcja / Production: www.earthling-prod.net
Dystrybucja / Distribution: www.earthling-prod.net      
Szwajcaria 2014, 50 min. / Swiss 2014, 50’

Film przybliża język  romansz (Rumantsch), używany tylko w sercu szwajcarskich gór. Echo tej mowy brzmi w dolinach i porach roku; miesza się z odgłosami otaczającej przyrody. Film czerpie z tekstów pewnego autora, gry dziecka, pieśni komika i historii kobiety, która nauczyła się tego języka z miłości do mężczyzny. Resuns, czyli powoli wyciszane echo ginącego języka, przypomina nam, że nasza tożsamość jest zakorzeniona również w głosach, doborze słów i ich dźwiękach. Nasze przywiązanie do języka przekracza granice i stawia uniwersalne pytania. „Resuns” to poetycki i intymny portret mniejszości, żyjącej w dobie globalizacji.

GRENLANDIA, TAM GDZIE POWSTAJĄ LODOWCE / GREENLAND WHERE ICEBERGS ARE BORN    
Reżyseria / Direction: Pierre Dutrievoz    
Produkcja / Production: www.mc4.fr
Dystrybucja / Distribution: www.ampersand.fr
Francja 2013, 52 min. / France 2013, 52’

Gdzieś na dalekiej północy, na niezwykłym końcu świata, rodzą się góry lodowe. Okrągłe brzuchy lodowców pozwalają im swobodnie dryfować, jak gigantycznym dzieciom morza... Wiosną 2013 roku, pokonawszy 400 km lądem targanym przez burze i zamieszkałym przez samotnego białego niedźwiedzia, Pierre Dutrievoz oraz Lorentz i Niels jego dwaj synowie w wieku 11 i 15 lat, osiągają tajemniczą metę razem z eskimoskimi przyjaciółmi, zostawiając swój ślad na gładkiej tafli lodowego bezkresu Grenlandii.

JUREK
Reżyseria / Direction: Paweł Wysoczański    
Produkcja / Production: Black and White Productions Paweł Wysoczański
Dystrybucja / Distribution: Fundacja Wielki Człowiek www.kukuczka.net/kontakt
Polska 2014, 73 min. / Poland 2014, 73’

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć.? Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

K2. DOTKNĄĆ NIEBA / K2 TOUCHING THE SKY
Reżyseria / Direction: Eliza Kubarska
Produkcja / Production: Wajda Studio i Braidmade Films UK
Dystrybucja/Distribution: www.wajdastudio.pl/pl/filmografia/K2  
Polska 2015, 72 min. / Poland 2015, 72’

Reżyserka filmu i alpinistka zabiera na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji, o to, co w życiu ważne. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato”. W wyprawie na K2 zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Jullie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsey i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. Reżyserka filmu i inicjatorka wyprawy jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie pytanie: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziecko? Dokument jest koprodukcją HBO i Wajda Studio Film.

MANASLU
Reżyseria / Direction: Jerzy Porębski
Produkcja / Production: Artica Production     
Dystrybucja / Distribution: www.activelifedvd.pl      
Polska 2015, 25 min. / Poland 2015, 25’

30 lat temu zakopiańska wyprawa zdobyła w zimie Manaslu ustanawiając kilka rekordów, w tym pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik bez dodatkowego tlenu. Na szczycie stanęli Ryszard Gajewski i Maciej Berbeka. Był to drugi ośmiotysięcznik zdobyty w zimie, skromnymi siłami, bez prognoz meteo, praktycznie bez łączności pomiędzy uczestnikami i bez fanfar. W filmie udział wzięli: Ryszard Gajewski, Lech Korniszewski, Maciej Pawlikowski. Wykorzystano wypowiedź Macieja Berbeki z roku 2008.

METANOIA JEFFA LOWE / JEFF LOWE’S METANOIA
Reżyseria / Direction: Jim Aikman
Produkcja / Production: www.jeffloweclimber.com   
Dystrybucja / Distribution: www.coolhandinternational.com      
USA 2014, 78 min. / USA 2014, 78’

Ze szczytów tego świata po kraniec życia – Metanoia to opowieść o legendarnym alpiniście, która zaczyna się od jego wizjonerskich wspinaczek, a kończy na trwającym „tańcu” z wyniszczającą go chorobą. Nową, „niewyobrażalną” drogę na północnej ścianie Eigeru, Jeff Lowe przeszedł solo, zimą. Metanoia odmieniła jego życie i przygotowała do największej przygody. Wybrał miłość odrzucając strach, i przyjął swoją nową rzeczywistość, a  niezłomny duch i poczucie humoru pozwalają mu przeciwstawić się trudnościom, podczas gdy powoli traci sprawność fizyczną i musi stawić czoła własnej śmiertelności. Narracja - Jon Krakauer.

MIEJSCE, KTÓREGO NIE MA / NOWHERE PLACE
Reżyseria / Direction: Susanne Opstal    
Produkcja / Production: Juul Op den Kamp, Chris Stenger
Holandia 2014, 27 min. / The Netherlands 2014, 27’

Gdzie można znaleźć sens życia? Na szczytach najwyższych gór świata? Czy jeszcze wyżej, na bezludnej planecie, z której nie można uciec? A może w najgłębszym smutku, z powodu pozostawionych  za sobą śladów zniszczeń, które nigdy nie zostaną zapomniane?  Film jest próbą ukazania poszukiwań różnych osób  i nieuchronnie prowadzi do pytania: jak daleko chcesz zajść?

NINI  

Reżyseria / Direction: Gigi Giustiniani
Produkcja / Production: www.lafournaise.it
Dystrybucja / Distribution: www.lafournaise.it     
Włochy 2014, 65 min. / Italy 2014, 65’

Gabriele Boccalatte i Nini Pietrasanta spotkali się latem 1932 roku na Mont Blanc i zakochali się w sobie. W latach 1932 ? 1936 wspinali się w Alpach po czym wzięli ślub. Razem poprowadzili wiele najtrudniejszych dróg alpejskich. Pisali dziennik i robili zdjęcia dokumentując swoje wyczyny. Nini, była jedną z nielicznych kobiet wspinających się w z tamtych czasach, a do tego nosiła ze sobą 16mm kamerę filmową. W 1937 roku urodził się ich syn Lorenzo. Rok później Gabriele odpadł ze ściany i zginął. Nini porzuciła wtedy ekstremalną wspinaczkę i skoncentrowała się na macierzyństwie. W 2000 roku, kilka lat po śmierci Nini, jej syn znalazł w starej skrzyni rolki filmów nakręconych przez matkę.

ODKUPIENIE: HISTORIA JAMESA PEARSONA / REDEMPTION: the JAMES PEARSON STORY
Reżyseria / Direction: Paul Diffley & Chris Prescott   
Produkcja / Production: www.hotaches.com
Dystrybucja / Distribution: www.hotaches.com    
UK 2014, 53 min. / UK 2014, 53’

Kontrowersyjna historia jednego z najlepszych wspinaczy tradowych (wspinaczka tradowa – wspinaczka na własnej asekuracji) na świecie. Po nagłych sukcesach, dzięki którym został uznany za jednego z najlepszych wspinaczy w Wielkiej Brytanii, kontrowersje związane z wycenianymi przez niego drogami, wykluczyły go ze świata wspinaczkowego. Film opowiada historię Jamesa i jego powrot do kraju, gdzie musiał zmierzyć się z trudnościami i odzyskać swoje miejsce w brytyjskiej społeczności wspinaczkowej.

PANAROMA
Reżyseria / Direction: Jon Herranz
Produkcja / Production: www.namussfilms.com   
Dystrybucja/Distribution: www.namussfilms.com   
Hiszpania 2015, 28 min. / Spain 2015, 28’ In July 2014,

Edu Marin podejmuje się najtrudniejszego projektu swojego życia - przejścia ze swoim 62-letnim ojcem, Francisco Marín "Novato" - Panaromy, legendarnej drogi Alexa Hubera, który otworzył ją w 2007 roku. Droga znajduje się w parku narodowym Tre Cime di Lavaredo, a jej 500-metrowa linia ma wycenę 8c, co czyni ją jedną z najtrudniejszych dróg wielkościanowych. Wymagający charakter tej wspinaczki, konieczność dużego zaangażowania psychicznego i nieustannie zmieniająca się pogoda powodują, że tylko kilku ludziom udało się zdobyć ten szczyt. Ponadto niedawno zerwane bloki skalne w niektórych najtrudniejszych fragmentach drogi uniemożliwiły jej ukończenie. W filmie ojciec z synem wchodzą w serce Dolomitów i biorą odpowiedzialność za swoje życia, z nadzieją dokonania bezprecedensowego wyczynu sportowego, który sprawi, że znajdą się w gronie żyjących legend wspinaczkowych.

SUNAKALI
Reżyseria / Direction: Bhojraj Bhat
Produkcja / Production: www.sunakali.com
Dystrybucja / Distribution: www.sunakali.com      
Nepal 2014, 51 min. / Nepal 2014, 51’

Historia żeńskiej drużyny piłkarskiej z małej górskiej miejscowości Mugu. Główną bohaterką jest Sunakali. Dla dziewczynki piłka nożna to wielka pasja, której oddaje się mimo wielu trudności. Ich przyszłość zmieniła się, kiedy dostały szansę reprezentowania szkoły w regionalnym turnieju piłki nożnej. W ten sposób powstała drużyna z Mugu, która - choć została pokonana w swoim pierwszym meczu - to wyjeżdża na krajowy turniej odbywający na równinach Tarai. Cały region wita dziewczynki po ich zwycięskim powrocie do domu. Dzięki piłce nożnej, dziewczynkom udało się zmienić sposób postrzegania kobiet w ich społeczeństwie. Inaczej proces ten trwałby wiele lat.

TASHI I MNICH / TASHI AND THE MONK
Reżyseria / Direction: Andrew Hinton, Johnny Burke
Produkcja / Production: www.tashiandthemonk.com; www.pilgrimfilms.com       
Dystrybucja / Distribution: Andrew Hinton
UK 2014, 40 min. / UK 2014, 40’

Na odległym wzgórzu odbywa się odważny eksperyment. Były mnich buddyjski Lobsang, który szkolił się pod okiem Dalajlamy, osiem lat wcześniej zaprzestał duchowego nauczania w USA, żeby powołać pierwszą tego typu wspólnotę w Himalajach i ratować osierocone dzieci. Pięcioletnia Tashi dopiero co została przyjęta. Niedawno zmarła jej matka, a dziewczynka została porzucona przez ojca alkoholika. Tashi, nieufna i przejęta nową sytuacją, stara się odnaleźć swoje miejsce wśród 84 dzieci – jej nowego rodzeństwa. Czy miłość i współczucie wspólnoty pokonają poczucie wyobcowania Tashi i pozwolą jej zdobyć nowych przyjaciół?

VALLEY UPRISING  
Reżyseria / Direction: Peter Mortimer & Nick Rosen
Produkcja / Production: www.senderfilms.com  
Dystrybucja / Distribution: www.senderfilms.com     
USA 2014, 98 min. / USA 2014, 98’

Największą nieopowiedzianą historią amerykańskiej kontrkultury jest historia wspinaczy z Yosemite Valley. Przez 50 lat Yosemity przyciągały odkrywców i szaleńców, gotowych porzucić materialny świat dla wysokich, granitowych ścian. Bohaterowie Yosemitów stworzyli ekstremalnie niekonwencjonalny styl życia, włóczyli się, ścierali z władzami Parku Narodowego i dokonywali pionierskich, najśmielszych wspinaczek na świecie. Z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie sztafetę. Sztuka wspinaczki oparta na rywalizacji, tragediach i triumfach przekroczyła wszelkie wyobrażenia. To opowieść o niezwykłej odwadze: o trwającej pół wieku walce przeciwko prawom grawitacji i prawom tej ziemi.

W POGONI ZA ENDURANCE… ŚLADAMI SHACKLETONA / THE PURSUIT OF ENDURANCE, ON THE SHOULDERS OF SHACKLETON
Reżyseria / Direction: Bertrand Delapierre
Produkcja / Production: www.puzzlemedia.fr 
Dystrybucja / Distribution: APC / About Premium Content
Francja 2015, 52 min. / Francja 2015, 52’

Dziewięciu poszukiwaczy przygód postanawia wyruszyć w podróż śladami odkrywcy Ernesta Shackletona. Sto lat po wyprawie statku „Endurance”, która stała się jedną z najsłynniejszych historii przetrwania na Antarktydzie, francusko-angielska ekspedycja stara się powtórzyć trasę Shackletona, przemierzając biegun południowy żeglując, wędrując na nartach i z użyciem sań.  

W STRONĘ ŚWIATŁA / INTO THE LIGHT  
Reżyseria / Direction: Jochen Schmoll
Produkcja / Production: Red Bull Media House      
Dystrybucja / Distribution: Red Bull Media House      
Niemcy 2014, 52 min. / Germany 2014, 52’

Majilis al Jinn to ogromna jaskinia w Omanie i wielkie wyzwanie dla wspinaczy - Stefana Głowacza i Chrisa Sharmy. Po 170 m swobodnego zjazdu na linie, wspinają się z powrotem w stronę światła z najgłębszego punktu jaskini. Podczas wspinania, muszą zaangażować wszystkie siły fizyczne i psychiczne oraz walczyć z grawitacją, wisząc do góry nogami w dachu tego ogromnego cudu natury.

ZABÓJCZY STOK/ KILLER SLOPE
Reżyseria / Direction: Geertjan Lassche
Produkcja / Production: www.geertjanlassche.com
Dystrybucja / Distribution: www.geertjanlassche.com      
Holandia 2014, 105 min. / Holland 2014, 105’

Alpiniści zdobywają sławę. Publiczność i media podziwiają ich za niezwykłe wyczyny, a my zazdrościmy im odwagi, mimo wielu śmiertelnych wypadków. Obraz alpinistów jest częściowo tworzony przez nich samych - z powodu trudnych warunków w wysokich górach, praktycznie niemożliwe jest, by dowiedzieć się, czy te wszystkie niezwykłe historie są rzeczywiście prawdziwe. W kwietniu 2014 roku grupa holenderskich wspinaczy rozpoczyna wyprawę na Cho Oyu, szósty najwyższy szczyt świata, położony w Himalajach. Góry te pochłonęły już wiele istnień ludzkich. Cho Oyu leży obok Mount Everestu. Podczas wcześniejszych wypraw w ten rejon, w 2009 i 2011 roku, zginęło dwóch holenderskich alpinistów. Wiosną 2013 roku czternastu Szerpów również nie przetrwało wspinaczki. Geertjan Lasscheil, fmowiec i dziennikarz śledczy,  uważnie podąża za grupą wspinaczy. Co napędza tych ludzi? Jak bardzo muszą być bezwzględni? Czy są rzeczywiście tak aroganccy, jak wyglądają? Im bliżej szczytu, tym lepiej poznajemy uniwersalne dylematy związane z alpinizmem. A po sześciu tygodniach, sama góra obraca się przeciwko wspinaczom...

ZMARSZCZKI ZIEMI / WRINKLES OF THE EARTH
Reżyseria / Direction: Milad Tangshir
Produkcja / Production: Fondazione Fossano Musica  
Dystrybucja / Distribution: www.imbaravalle.it     
Iran 2015, 14 min. / Iran 2015, 14’

Impresja na temat przemijania czasu, starzenia się i niemych filmów pokazywanych wysoko w Alpach ... Film został nakręcony podczas trasy objazdowej z pokazami filmów niemych i muzyką na żywo w sześciu małych alpejskich wioskach.

ŻYCIE DLA PASJI  / LIVE FOR PASSION
Reżyseria / Direction: Pavol Barabáš
Produkcja / Production: www.k2studio.sk   
Dystrybucja / Distribution: www.k2studio.sk      
Słowacja 2014, 55 min. / Slovak Republik 2014, 55’

Jeśli góry mają duszę, to jest ona majestatyczna. 90 lat temu młody student udowodnił, coś, co wówczas było niewyobrażalne. Wiesław Stanisławski przeszedł nowe i trudne drogi na największych ścianach w Tatrach Słowackich. Związany tylko konopną liną w pasie, wspinał się z niezwykłą pasją. W zimowych warunkach tatrzańskich ścian, dwaj przyjaciele odważyli się pójść w jego ślady. Oni połączyli jego drogi, a góry połączyły ich myślami. W lawinach i w promieniach słońca odnajdują przesłanie Stanisławskiego: jeśli ktoś robi coś z głębi serca, robi to najlepiej.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas