Goście

Dodano: 24.8.2016

Na K2 zimą

Zdobycie K2 zimą to jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu. Główną trudnością we wspinaczce zimowej na ośmiotysięczniki są silne, huraganowe wiatry wiejące ze średnią prędkością 120 km/h. W porywach osiągają nawet 180 km/h. W czasie sezonu zimowego mają miejsce średnio 2-3 kilkunastogodzinne tzw. „okna wiatrowe”, kiedy siła wiatru jest mniejsza niż 60 km/h. W takich momentach z obozów szturmowych położonych powyżej 7000 m możliwe są ataki na szczyt.
Polacy wsławili się zdobywaniem ośmiotysięcznych szczytów zimą. Twórcą pojęcia i dyscypliny „himalaizm zimowy” był legendarny kierownik polskich wypraw w góry wysokie - Andrzej Zawada. Zdobywanie szczytów zimą rozpoczął od pierwszego zimowego wejścia na Noszak – 7492 m (razem z Tadeuszem Piotrowskim) w lutym 1973 roku.

Dziś tradycję Lodowych Wojowników kontynuują himalaiści zrzeszeni wokół programu Polski Himalaizm Zimowy, którego twórcą był Artur Hajzer. Obecnie program koncentruje się wokół najważnieszego celu: polskiej zimowej wyprawy na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik: K2. W Zakopanem podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim himalaista i kierownik programu PHZ Janusz Majer opowie o planach wyprawy. Wśród gości spotkania będzie czołówka polskich himalaistów, w tym Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas