Goście

Dodano: 01.8.2016

W 30. ROCZNICĘ ZDOBYCIA PRZEZ WANDĘ RUTKIEWICZ K2

W trzydziestą rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz K2 Christine de Colombel opowie o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów. Natomiast Dina Štěrbová opowie o losach pierwszych kobiet, które stanęły na ośmiotysięcznikach i które opisała w książce „Tęsknota i przeznaczenie" (Wydawnictwo Stapis, Katowice 2016). Fot archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki_Fundacja Wielki Człowiek.

W 30. ROCZNICĘ ZDOBYCIA PRZEZ WANDĘ RUTKIEWICZ K2


W trzydziestą rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz K2 Christine de Colombel opowie o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów. Dla nas bardzo ciekawe mogą okazać się wspomnienia Christine o dwojgu wybitnych polskich himalaistach – Wandzie Rutkiewicz i Jerzym Kukuczce. Patrzyła na ich działalność górską z perspektywy człowieka Zachodu, niekiedy bezgranicznie zdumiona, częściej jednak pełna podziwu.

Christine de Colombel jest francuską dziennikarką i pisarką, alpinistką i himalaistką. W roku 1982 uczestniczyła w polskiej kobiecej wyprawie na K2 (8611 m) kierowanej przez Wandę Rutkiewicz. Po wyprawie napisała książkę „Voix de Femmes au K2” („Głos kobiet na K2”), zawierającą historię zdobywania tego szczytu i opis tragicznie zakończonych zmagań polskich himalaistek z Górą Gór. Christine w roku 1987 brała też udział w wyprawie kierowanej przez Jerzego Kukuczkę na Shisha Pangmę (8013 m), gdzie spotkała się ponownie z Wandą Rutkiewicz. Dla Jerzego Kukuczki zdobycie Shisha Pangmy było jednocześnie zdobyciem Korony Himalajow, dla Wandy Rutkiewicz – czwartym szczytem ośmiotysięcznym.


Spotkanie poprowadzą Ewa Matuszewska i Stanisław Pisarek, wydawca książki "Tęsknota i przeznaczenie".


TĘSKNOTA I PRZEZNACZENIE – spotkanie z Diną Štěrbovą


Dina (Margita) Štěrbová (ur. 1940, Bratysława) – czeska alpinistka, wspinaczka i narciarka. Od roku 1957 wspinała się w Tatrach (300 przejść latem i zimą), w tym dokonała dwóch zimowych przejść Diretissimy Żółtej Ściany. Ma za sobą wiele przejść w Alpach, na Kaukazie (Elbrus), Turcji, Alasce i w Pamirze (Pik Lenina i w kobiecym zespole Pik Korżeniewskiej), w roku 1977 zdobyła Noszak. Uczestniczyła w licznych wyprawach w Himalaje i Karakorum, w 1980 kierowała wyprawą na Manaslu (zdobyła Manaslu North), w 1984 jako pierwsza kobieta w historii weszła na Cho Oyu, a w roku 1988 w kobiecym zespole na Gasherbrum II. Jest autorką wielu wydanych w Czechach książek, a „Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach” jest pierwszą wydaną w Polsce (Stapis, Katowice 2016).

O KSIĄŻCE

Na ziemi czternaście górskich kolosów przekracza magiczną granicę 8000 metrów. Podczas gdy mężczyźni zakończyli zdobywanie szczytów Korony Himalajów w latach 60. XX wieku, pierwsze kobiety stanęły na szczycie ośmiotysięcznym wiele lat później, gdy sukcesem zakończyła się japońska wyprawa na Manaslu w 1974 roku.

„Tęsknota i przeznaczenie” to opowieść o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki, na szerokim tle zagadnień geograficznych, religijnych i politycznych, które stanowią nieodłączny aspekt wspinaczki w górach najwyższych. Dina Štěrbová ciekawie i rzetelnie opisuje nie tylko niezwykłe historie bohaterek – te zakończone sukcesem, jak i te tragiczne – lecz również przemiany, jakie zaszły we wspinaczce wysokogórskiej w ostatnich dekadach. Autorka przez czternaście lat gromadziła informacje o pierwszych kobietach, które stanęły na wierzchołkach górskich olbrzymów. Wiele bohaterek odwiedziła, żeby wysłuchać ich opowieści i zdobyć niepublikowane dotąd zdjęcia, a do niektórych faktów dotarła mozolnie przekopując przepastne archiwa wielu organizacji wysokogórskich.

Losy pierwszych kobiet, które stanęły na ośmiotysięcznikach, często bywały bardzo złożone, nierzadko tragiczne, a spełnienie marzeń o himalajskich szczytach wymagało nie tylko ogromnej siły, wspinaczkowego mistrzostwa, determinacji, odwagi i ciężkiej pracy, lecz także umiejętności przezwyciężenia olbrzymiego obciążenia psychicznego. Niestety spełnienie „ośmiotysięcznych” marzeń często okupione było łzami i krwią, a nierzadko wymagało zapłacenia najwyższej ceny. Książka jest opartą na rzetelnych źródłach historią wielkiej pasji, na którą składa się szereg niezwykłych biografii.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas