Goście

Dodano: 28.7.2016

Czarodziejska Góra - niezwykła opowieść o Adamie Jacku Winklerze

Po projekcji „Czarodziejskiej góry” (opis filmu w części „Konkurs filmowy”) zapraszamy na spotkanie z żoną i córką Jacka Winklera.
Jacek Winkler (1937 – 2002) był alpinistą, działaczem opozycyjnym, fotografem i dziennikarzem. Przerzucał przez Tatry zachodnią prasę, w tym m.in. paryską „Kulturę”, przez co po tzw. procesie taterników utracił możliwość powrotu do kraju. Kiedy w Polsce wprowadzano stan wojenny, zatknął na szczycie Mount Blanc flagi z napisem „Solidarność”. W 1979 roku, kiedy ZSSR zaatakował Afganistan, pojechał do Kabulu walczyć z najeźdźcą, bo, jak usłyszymy w filmie: „Właśnie o tym marzyłem przez całe życie – żeby spotkać ludzi, którzy nie boją się Armii Czerwonej". Jego biografia dowodzi, że był to człowiek, który potrafił poświęcić wiele, żeby pozostać w zgodzie z samym sobą.

Maria Tworkowska Winkler – wyjechała do Francji w 1958 roku, pod koniec lat 60.
W Paryżu należała do grupy pomagającej opozycji w Polsce, współpracowała również z miesięcznikiem „Kultura”. Została aresztowana podczas przewożenia zakazanej literatury. Skazana na trzy i pół roku więzienia w tzw. procesie taterników. W 1970 roku wróciła do Paryża, potem zamieszkała w Alpach Francuskich. Po upadku muru berlińskiego założyła stowarzyszenie „Kultury Europejskie”. Jako dziecko spędzała wakacje w Zakopanem, gdzie jej ciotka Janina Szymańska wraz z mężem stworzyła kolekcję sztuki góralskiej.


 Anna Winkler - mieszka w Paryżu, jest fotografką i operatorką. Ukończyła studia w Międzynarodowej Szkole Fotografii (FAMU) w Pradze i Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) w Łodzi. Tworzy filmy dokumentalne i fabularne. Obecnie pracuje nad stworzeniem wystawy fotograficznej z Afganistanu na podstawie zdjęć ojca z lat 80. i własnych, zrobionych w 2014 roku w dolinie Pancziszru. Od 2006 roku pracowała jako współscenarzystka przy filmie „Czarodziejska góra”. Początkowo był to projekt na granicy fabuły i dokumentu o roboczym tytule „Wojenna baśń”. Ostateczna forma i tytuł filmu powstały, kiedy do projektu dołączyła rumuńska reżyserka Anca Damian i przekształciła go w animację. Więcej na stronie: www.aniawinkler.com.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas