Goście

Dodano: 26.7.2016

Alpejscy Wojownicy

Słowenia jest małym krajem, który odegrał nieznaną, ale znaczącą rolę w historii alpinizmu. Punktem odniesienia dla spotkania będzie nagradzana książka „Alpejscy Wojownicy” autorstwa Bernadette McDonald. Autorka i bohaterzy, między innymi Viki Grošelj i Stipe Bozic, przypomną heroiczne dokonania jugosłowiańskich alpinistów, który zaczęli wspinać się w Himalajach już na początku lat 60. tworząc historię himalaizmu.

Viki Grošelj, uznany słoweński himalaista, ratownik i przewodnik górski. Brał udział w ponad trzydziestu wyprawach w pozaeuropejskie pasma górskie, przeszedł wiele dróg w górach Słowenii. W Himalajach zrealizował jedenaście wejść na 10 ośmiotysięczników. Jest autorem czternastu książek i współautorem ponad dwudziestu. W 2002 roku prezydent Republiki Słowenii Milan Kučan przyznał mu Order Wolności Republiki Słowenii za wybitne osiągnięcia alpinistyczne.

 Stipe Bozic, znany chorwacki himalaista, drugi Europejczyk po Messnerze, który dwukrotnie zdobył Mt. Everest. W 1979 roku wspiął się na ten szczyt wcześniej niezdobytą zachodnią granią i zrealizował podczas tej wspinaczki materiał filmowy. Wspiął się na trzy najwyższe szczyty świata: Mt Everest, K2 i Kanczendzongę, zdobył też Koronę Ziemi. W jaskini Lukas na Mount Velebit w Chorwacji zszedł na głębokość 1395 metrów. W ramach międzynarodowej wyprawy dotarł do Bieguna Północnego na nartach. Bozic jest również znanym fotografem i pisarzem.


Po spotkaniu Bernadette McDonald będzie podpisywała książkę „Alpejscy wojownicy”, która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Agora.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas