Goście

Panel dyskusyjny PZA - "Góry to nie fabryka wafli". Spotkanie prowadzą Piotr Sztaba i Jacek Czech
Dalej, wyżej, trudniej dla tych, którzy są już gotowi. Gdzie zmierzamy i jakie czekają nas wyzwania by sprostać naszym marzeniom. W czasie spotkania instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu Jacek Czech i Piotr Sztaba pokażą kierunki, które będą służyć procesowi górskiego rozwoju. Każdy ma swoje góry i warto znaleźć w nich swoją ścieżkę.

W świecie tatrzańskich i alpejskich ścian
Wybór najpiękniejszych i najbardziej wymagających dróg, które zdobył Miro Peto w Tatrach, Alpach i Dolomitach. W prezentacji najważniejsze wspinaczkowe osiągnięcia Mira przeplatają się z jego poglądem na świat i filozofią życia. Tatry zawsze były dla niego bardzo ważne i silnie ukształtowały jego styl życia.

Na K2 zimą
Zdobycie K2 zimą to jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu. Główną trudnością we wspinaczce zimowej na ośmiotysięczniki są silne, huraganowe wiatry wiejące ze średnią prędkością 120 km/h. W porywach osiągają nawet 180 km/h. W czasie sezonu zimowego mają miejsce średnio 2-3 kilkunastogodzinne tzw. „okna wiatrowe”, kiedy siła wiatru jest mniejsza niż 60 km/h. W takich momentach z obozów szturmowych położonych powyżej 7000 m możliwe są ataki na szczyt.

Wspomnienie Petera Šperki
Niezrozumiałe wydarzenia w 2013 roku w bazie pod Nanga Parbat zakończyły życie Petera Šperki. Odszedł człowiek, który uratował wiele istnień ludzkich w Tatrach jako ofiarny ratownik Horskiej Záchránnej Služby.
Janusz Gołąb: Get vertical wall
Jeden z naszych najwybitniejszych himalaistów. Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gasherbrum I (9 marca 2012 r., z Adamem Bieleckim). Zdobywca K2.

W 30. ROCZNICĘ ZDOBYCIA PRZEZ WANDĘ RUTKIEWICZ K2
W trzydziestą rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz K2 Christine de Colombel opowie o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów. Natomiast Dina Štěrbová opowie o losach pierwszych kobiet, które stanęły na ośmiotysięcznikach i które opisała w książce „Tęsknota i przeznaczenie" (Wydawnictwo Stapis, Katowice 2016). Fot archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki_Fundacja Wielki Człowiek.

Andrzej Bargiel. Na tropie Śnieżnej Pantery
Andrzej Bargiel wyruszył na kolejną wyprawę. Tym razem jej celem nie jest ośmiotysięcznik. Mimo to zadanie, które postawił przed sobą nasz najlepszy narciarz ekstremalny, jest jeszcze ambitniejsze od poprzednich. Celem wyprawy jest pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, których zdobycie wyróżniane jest prestiżowym alpinistycznym tytułem Śnieżnej Pantery. Wyróżnienie zdobywały wcześniej setki alpinistów, w tym pięciu Polaków, ale Andrzej chce osiągnąć cel w swoim stylu - w rekordowo szybkim czasie i przy pomocy nart.

Czarodziejska Góra - niezwykła opowieść o Adamie Jacku Winklerze
Po projekcji „Czarodziejskiej góry” (opis filmu w części „Konkurs filmowy”) zapraszamy na spotkanie z żoną i córką Jacka Winklera.

Alpejscy Wojownicy
Słowenia jest małym krajem, który odegrał nieznaną, ale znaczącą rolę w historii alpinizmu. Punktem odniesienia dla spotkania będzie nagradzana książka „Alpejscy Wojownicy” autorstwa Bernadette McDonald. Autorka i bohaterzy, między innymi Viki Grošelj i Stipe Bozic, przypomną heroiczne dokonania jugosłowiańskich alpinistów, który zaczęli wspinać się w Himalajach już na początku lat 60. tworząc historię himalaizmu.

W pogoni za marzeniami - podróż z Mateuszem Haładajem do Hiszpanii
Mateusz Haładaj – rocznik 1985, wychowanek klubu AKG w Łodzi, z wykształcenia architekt, z zamiłowania fotograf. Wspina się od 16 lat i sukcesywnie przełamuje kolejne bariery trudności w skałach.

Korona Ziemi czyli Szczęśliwa Dziewiątka
Podróżniczka Monika Witkowska będzie gościem 12.Spotkań z Filmem Górskim.

John Porter
Legenda świata wspinaczki i himalaizmu John Porter będzie gościem 12. Spotkań z Filmem Górskim.

PIERWSZE ZIMOWE WEJŚCIE NA NANGA PARBAT
26 lutego 2016 roku międzynarodowy zespół wszedł na Nanga Parbat (8126 m) - przedostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Na szczycie stanęli Alex Txikon, Ali Sadpara i Simone Moro. Tamar Lunger doszła powyżej 8 tys., ale musiała przerwać próbę. Pierwsze wspólne spotkanie z Simone Moro i Alexem Txikonem!

Ueli Steck
Spotkanie z Uelim Steckiem odbędzie się w piątek 4 września o godz. 21.00 w Kinie Sokół.

Denis Urubko
Denis Urubko, jeden z najlepszych himalaistów w historii, otrzymał polskie obywatelstwo 12 lutego 2015 roku. Urubko wszedł bez tlenu na wszystkie czternaście ośmiotysięczników.