Aktualności

Dodano: 19.10.2016

23-24 października - Spotkania z Filmem Górskim w Katowicach!

23-24.10.2016 - pokazy filmów z 12.SzFG w Klubie Podróżników NAMASTE! Wstęp wolny.
Zapraszamy na pokazy filmów 12.SzFG do Klubu Podróżników NAMASTE! www.namaste.katowice.pl

Niedziela 23.10.2016:

Pod ciężarem wolności – reżyseria Pavol Barabas, 45min
Niosąc na własnych barkach stukilogramowe ładunki muszą sprostać burzom, śnieżycom i brnąć w głębokim śniegu. Tragarze w Wysokich Tatrach codziennie podchodzą do górskich schronisk z nową dostawą. Ich zawód to sztuka i droga spokoju. Poznając ich świat być może odkryjemy, dlaczego wybrali tę drogę. A może dowiemy się też czegoś o naszym własnym bagażu, który niesiemy przez całe życie.

A line across the sky - reżyseria Josh Lowell & Peter Mortimer, 40min
Trawers Fitz Roy’a, uważany za niemożliwy do zdobycia, jest jednym z największych marzeń alpinistów. Tymczasem ta niebezpieczna wspinaczka przez siedem stromych szczytów i blisko 4000 metrów w pionie przyniosła dwóm znakomitym wspinaczom wiele radości. Tommy Caldwell i Alex Honnold zabiorą nas na inspirującą i zabawną wyprawę. Za swój wyczyn zostali wyróżnieni Złotym Czekanem.

No ski no fun – reżyseria Dariusz Załuski, 32 min
„No ski no fun” to pełna pasji, humoru i wrażliwości opowieść o marzeniach realizowanych dzięki niezwykłemu zacięciu i zdrowemu dystansowi do siebie i życia. Od najmłodszych lat Andrzej ganiał po górach w rodzinnej Łętowni, gdzie wychowywał się z dziesięciorgiem rodzeństwa. Pierwsze stare narty dostał jeszcze w przedszkolu od dziadka, kolejną parę udało mu się kupić samemu – deski skrócił piłą ręczną, a do za dużych butów zakładał kilkanaście par skarpet. Aż wreszcie, dzięki starszemu bratu na poważnie zajął się skialpinizmem i zaczął trenować…

Zakopiańczycy – reżyseria Jerzy Porębski, 60 min
Dokument "Zakopiańczycy" poświęcony jest członkom najmniejszego w Polsce klubu wspinaczkowego - Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem. Reżyser filmu pokazuje sukcesy członków, którzy uczestniczą zarówno w ogólnopolskich jak i światowych górskich wyprawach. Pierwszoplanowymi postaciami dokumentu nie są góry i zdobywanie kolejnych szczytów, tylko ludzie oraz relacje między nimi. Tytułowych "Zakopiańczyków" łączy braterstwo i szacunek do gór.


Poniedziałek 24.10.2016:

Jurek - reż. Paweł Wysoczański 1h 20min
Dokument Pawła Wysoczańskiego pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

NIEZWYKLI LUDZIE / EXTRAORDINARY PEOPLE - reżyseria Orhan Tekeoğlu, 45 min
Mieszkańcy wschodniego regionu Morza Czarnego w Turcji, ich tradycje, unikalny styl życia i niezwykle praktyczne rozwiązania stosowane na co dzień, skłaniają nas do głębokiej refleksji, albo wywołują śmiech. Osiągnięcie niemożliwego wymaga nadzwyczajnej inteligencji i dystansu do siebie samych. Rozum i upór w połączeniu z kreatywnością pozwalają tym ludziom dokonywać niezwykłych rzeczy.

UJEK – reżyseria Jerzy Porębski, 47 min
Ujek – Józef Uznański. Legendarny ratownik tatrzański drugiej połowy ubiegłego wieku. Wspaniały sportowiec, narciarz, żołnierz AK, później represjonowany przez władze komunistyczne. Wielokrotnie uciekał z więzienia. Odważny człowiek gór, przewodnik pierwszego psa lawinowego w Polsce, uczestnik ponad 300 wypraw ratunkowych w Tatrach, w tym najtrudniejszych - po taterników potrzebujących pomocy w największych ścianach tatrzańskich. Doskonały instruktor, wychowawca wielu pokoleń ratowników górskich.Po prostu: Ujek.

W - reżyseria : Steven Schwabl, 29 min
Bohater filmu przenosi się z gór do miasta, do mieszkania naprzeciwko ogromnego, czerwonego „W” kręcącego się na czubku repliki wieży Eiffla. Litera „W” staje się jego obsesją. Bohater zaczyna zastanawiać się, czym „W” jest i dlaczego tam jest, a pytania te przeradzają się w osobiste kwestie: „Kim ja jestem? Dlaczego istnieję?”. Wszystkie te pytania w języku angielskim zaczynają się od „W”. Ponieważ sam pochodzi z gór, zna górali, a największym ze wszystkich alpinistów jest legendarny Reinhold Messner, stawia sobie pytanie: „Co Reinhold zrobiłby na moim miejscu?” – „Wspiąłby się tam” – odpowiada sam sobie. „I zrobiłby to sam”. Postanawia więc wspiąć się na „W” zainspirowany solową wspinaczką Messnera na Mt. Everest w 1980 roku.

Pliki do pobrania

Dołącz do nas